Výchovná poradkyňa

Ako zvládnuť monitor a prijímacie skúšky

Monitor býva pre deviatakov prvou veľkou dôležitou skúškou. Prečítaj si nasledujúcich niekoľko rád, ako ho zvládnuť čo najlepšie. Všetky tieto informácie môžeš využiť aj pri prijímačkách a aj v bežnej  príprave do školy.

Ako sa pripraviť na testovanie 9

• Keď chceš dobre uspieť v Testovaní 9 a na prijímačkách na strednú školu, začni čo najskôr s prípravou.

• Obetuj pár hodín voľného času a vyskúšaj si test na nečisto, napríklad: Zverejnené testy z minulých rokov na stránke Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania na www.nucem.sk

• Škola sa môže zapojiť do riešenia cvičných testov KOMPARO, kde získaš užitočnú spätnú väzbu – dozvieš sa, v ktorých oblastiach jednotlivých predmetov musíš pridať, koľko žiakov napísalo testy lepšie alebo horšie ako ty.

• Existujú aj knižne vydané cvičné testy z matematiky aj slovenského jazyka pre 9.ročník.

Čo robiť, ak máš v škole trému a stres?

Veľa žiakov máva trému a stres pri skúšaní. Až takú, že aj keď sú naučení, pred tabuľou akoby všetko zabudli. Stáva sa Ti to? Čo s tým? Určitá miera stresu je prirodzená a pomáha mobilizovať našu energiu. Ak je však stres príliš veľký, môže človeka zväzovať natoľko, že mu zabráni podať výkon primeraný jeho schopnostiam.

Ako znížiť stres?

Pred testom

• Vytvor si realistický časový plán, do ktorého zahrnieš učenie, prestávky aj opakovanie. Budeš tak mať veci pod kontrolou a prehľad o tom, čo ťa čaká.

• Zožeň si potrebné študijné materiály. Rob si vlastné poznámky.

• Po každej kapitole si vypracuj zhrnutie najdôležitejších pojmov.

• Ak treba, popros rodičov, aby ti zabezpečili pár hodín doučovania.

• Deň pred testom sa dobre vyspi.

• Mysli pozitívne a hlavne si ver.

Počas testu

• Upokoj sa – dýchaj pomaly a zhlboka.

• Otázky v teste čítaj veľmi pozorne a sústredene (na to žiaci často zabúdajú).

• Prečítaj si ukážky úlohy aj všetky možnosti riešenia úloh.

• Rieš vždy len jednu úlohu.

• Otázky čítaj úplne pokojne, podčiarkni si, čo je v nich najdôležitejšie.

• Zakrúžkuj si otázky, ktoré vieš zodpovedať ako prvé.

• Zváž, koľko času ti zaberie zodpovedanie každej otázky.

• Pripočítaj k tomu čas, ktorý potrebuješ na kontrolu celého testu.

• Zbytočne sa nestresuj a neporovnávaj s ostatným.

Ako zvládnuť monitor a prijímacie skúšky?

Ako sa pripraviť na testovanie 9

Čo robiť, ak máš v škole trému a stres?

Ako znížiť stres?

Pred testom

• Zožeň si potrebné študijné materiály. Rob si vlastné poznámky.

• Po každej kapitole si vypracuj zhrnutie najdôležitejších pojmov.

• Ak treba, popros rodičov, aby ti zabezpečili pár hodín doučovania.

• Deň pred testom sa dobre vyspi.

• Mysli pozitívne a hlavne si ver .

Počas testu

• Upokoj sa – dýchaj pomaly a zhlboka.

• Otázky v teste čítaj veľmi pozorne a sústredene (na to žiaci často zabúdajú).

• Prečítaj si ukážky úlohy aj všetky možnosti riešenia úloh.

• Rieš vždy len jednu úlohu.

• Otázky čítaj úplne pokojne, podčiarkni si, čo je v nich najdôležitejšie.

• Zakrúžkuj si otázky, ktoré vieš zodpovedať ako prvé.

• Zváž, koľko času ti zaberie zodpovedanie každej otázky.

• Pripočítaj k tomu čas, ktorý potrebuješ na kontrolu celého testu.

• Zbytočne sa nestresuj a neporovnávaj s ostatným.