Navigácia

 • Koniec školského roka

 • Noc v škole 2. A a 1. A

  Noc strávená  škole dopadla nad očakávania. Všetci žiaci zvládli noc bez rodičov a ukázali, že sú pripravení na školu v prírode.

 • Posledné dni 9. A v škole!

 • Bricklandia, školský výlet 1. A, 1. B, 2. A, 2. B, 3. B

  Kto sa hrá nehnevá. V tento deň, 20. 6. 2019, to platilo pre všetky deti, ktoré sa zúčastnili záverečného školského výletu do legového sveta Bricklandia. Dobre sme sa všetci mali a dobre sme sa zahrali, počasie nám prialo, pršalo vždy, keď sme sedeli v autobuse. Smolu sme mali len v tom, že úvraťová železnička v Pribyline začala fungovať o dva dni neskôr.

 • 9. B v škole v prírode

  Všetci ste určite zvedaví, kde sme sa na týždeň vyparili. Tak my vám to prezradíme. Celý náš predposledný týždeň v základnej škole sme strávili všetci spolu na Orave v Námestove. Boli sme ubytovaní na Ranči u Edyho, kde nám spríjemňovali atmosféru aj zvieratká, najmä kone, na ktorých sme sa neskôr povozili. Nešli sme sa iba ulievať, ale aj sa vzdelávať – navštívili sme Slanický ostrov, kde sme sa dozvedeli zaujímavosti o vzniku Oravskej priehrady a tiež aj niečo zo života Antona Bernoláka, mali sme branné cvičenie, na ktorom sme sa učili obväzovať rôzne poranenia s našou pani zdravotníčkou a spoznávali sme okolitú prírodu. Jasné, že sme sa aj zabávali – dosýta sme sa vyskákali v Kinderlandii a na záverečnej diskotéke. Keďže sme mali skvelé počasie, bola by škoda neskočiť do bazéna. Napokon sme si našli čas aj na spoločenské hry a tiež sme prešli aj zopár kilometrov. Na záver nášho pobytu sme mali nočnú hru, kde sme otestovali našu odvahu pri hľadaní pokladu. Celý čas nás sprevádzala naša triedna pani učiteľka Alenka Mihaľová, pán učiteľ Miroslav Borák a pani zdravotníčka, ktorým ĎAKUJEME za nádherné zážitky a pestrý program.

  Vaša 9. B

 • Noc v škole, 9. B

 • Nemecky moderne a hravo

  Nadácia Volkswagen Slovakia v apríli rozhodla, že podporí náš projekt Nemecky moderne a hravo a poskytne našej škole 1000,- €, ktoré použijeme na zakúpenie učebníc, hier, čítaniek a iných didaktických materiálov, ktoré zatraktívnia hodiny nemeckého jazyka.

  Cieľom projektu je ukázať žiakom, že sa cudzí jazyk môžu učiť hravou formou, a tým u nich zvyšovať záujem o výučbu nemeckého jazyka. Hravou a modernou formou budú môcť žiaci trénovať všetky zručnosti: rozvíjať si komunikačné zručnosti, rozširovať si slovnú zásobu, trénovať čítanie a počúvanie s porozumením a získavať vedomosti z oblasti reálií nemecky hovoriacich krajín. Naším cieľom je, aby žiaci získali dobré základy nemeckého jazyka, ktoré potrebujú pre budúce vzdelávanie na stredných školách a neskôr aj pri uplatnení sa na trhu práce.

 • Malinô Brdo, 9. A

  Krásna príroda, čerstvý vzduch, slnko, teplo, detský bazén, hojdačka, výborné jedlo a skvelí hostitelia, karty, hry, hudba, tanec, spev, ale hlavne skvelá partia. Čo viac sme si mohli na tri dni v závere nášho pôsobenia v základnej škole želať? Nie sme žiadne padavky, a tak sme sa na chatu Veget vybrali od školy pešo. Niektorí to možno aj oľutovali. Ale hneď pri príchode nás čakali bohaté raňajky, ktoré zaklincovala domáca jablková štrúdľa, ktorú v priebehu dní vystriedali palacinky, rebarborová bublanina a iné dobroty. Hneď v prvý deň sme toho zažili a stihli toľko, že sme mali pocit, akoby sme na chate boli aspoň dva týždne. Riadne sme si spoločne strávený čas užili, preskúmali sme okolie a zistili sme, že ku šťastiu a spokojnosti stačí tak málo. Filip na výlete oslávil svoje krásne 15. narodeniny (melónová torta bola fakt originálna) a prvýkrát umýval mopom dlážku (viac ponožkami, ako mopom, ktorý napokon aj tak zlomil). Spravili sme milión fotiek a videí, ktoré nám budú pripomínať, ako nám bolo fajn a isto sa budeme v spomienkach smiať na rôznych výrokoch, situáciách a okamihoch. 9. A forever...

 • Gymnastický deň

  V stredu, 5. 6. 2019 sa už po desiaty krát konala v parku Š.N. Hýroša zaujímavá akcia pod názvom Gymnastický deň. Tento deň pre deti MŠ a ZŠ organizoval Odbor RTVŠ Akcent M Ružomberok pri KLVV v spolupráci so SGF, MU - odbor školstva a Gymnáziom v RK. Hlavnou myšlienkou a cieľom tejto akcie je  radosť z vykonávaných pohybových činností, zvyšovanie technickej a fyzickej pripravenosti detí a mládeže. A tak sme si aj my tretiaci povedali, že vyskúšame svoju zdatnosť v rôznych disciplínach. Oplatilo sa, zažili sme skvelý deň plný pohybu, radosti a dobrej nálady. Už teraz sa tešíme na ďalší ročník tejto skvelej akcie, ktorej sa určite zúčastníme. 

 • Deň detí

  Čo dokáže deťom urobiť radosť? Na škole máme tradíciu, že na Deň detí si každá trieda zvolí sama, čo chce v tento deň robiť.

 • Exkurzia na Devín, 6. B, 8. A, 8.B

  V stredu, 29. 6. 2019 8. A, 8. B a 6. B spoločne navštívili hrad Devín, našu národnú kultúrnu pamiatku na sútoku riek Dunaj a Morava, ktorá bola osídlená už od praveku. Mali možnosť vidieť expozíciu umiestnenú v skalných priestoroch hradného brala, ktorá opisuje jej geologický vývoj a unikátne zvyšky mora z obdobia treťohôr. Žiaci videli jedinečný archeologický výskum, ktorý začal na hrade Devín už v 30. rokoch 20. storočia.

 • Osmijankova literárna záhrada

  Náš kamarát Osmijanko so svojou literárnou záhradou zavítal aj do Ružomberka, konkrétne do galérie Ľ.Fullu. Keďže my, žiaci 3.B triedy sa už nejaký čas kamarátime s Omijankom a jeho verným priateľom Omidunčom, patrilo sa nám ísť na návštevu. A veru oplatilo sa. V literárnej záhrade všetko krásne rozkvitlo novými príbehmi a ilustráciami, z ktorých sme mali všetci radosť. Výstava sa nám veľmi páčila a dozvedeli sme sa ešte veľa zaujímavého o významnej osobnosti nášho mesta - Ľudovítovi Fullovi. 

 • OK v atletike

  Za daždivého počasia sa v športovom areáli ZŠ Zarevúca konalo OK v atletike. Z našej školy sa ho zúčastnilo 8 dievčat a 6 chlapcov, ktorí súťažili v behoch, skokoch do diaľky a výšky, hode kriketovou loptičkou a guľou a v štafete. Najlepsi výkon podal Filip Herbst, ktorý skončil na krásnom 2. mieste v skoku do výšky, keď skočil výšku 160 cm!

  Družstvo dievčat v štafete vo svojom rozbehu skončilo tiež druhé. Všetkým zúčastnením ďakujeme za krásny športový zážitok a o rok si to zopakujeme opäť!!!

 • Exkurzia do Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši, 9. A

  V dnešnej dobe je téma ochrany prírody a životného prostredia veľmi dôležitá. Veď sa stačí rozhliadnuť okolo seba a sami vidíme, ako si rôznymi spôsobmi ničíme priestor, v ktorom žijeme... Región Liptov poskytuje veľa možností, prostredníctvom ktorých sa môžeme dozvedieť zaujímavé informácie o prírode, ako ju spoznávať, vnímať, chrániť a užívať si to, čo nám poskytuje. Stačila nám len krátka cesta vlakom, pár minút chôdze a dňa 24. 5. sme sa ocitli pred moderným múzeom, ktoré nám prostredníctvom expozícií a pani lektorky poskytlo efektívne strávený čas. Počas 90-minútovej prehliadky sme zistili, ako vznikajú jaskyne, aké živočíchy v nich žijú (mnohé z nich nemajú kvôli tme pigment, a preto im vidno aj vnútorné orgány), prešli sme medvedím brlohom a jaskyňou, dozvedeli sme sa, ako vznikol vesmír, ako pôsobí gravitácia na rôznych planétach, videli sme ozajstný neopracovaný diamant a veľa iných nerastov či skamenelín (v piesku sme hľadali trilobity), počúvali sme zvuky zvierat a určovali sme, ktorému z tých vystavených patrí. A na najvyššom poschodí nás čakali maľovanky, do ktorých sme sa s chuťou pustili, a pripomenuli sme si škôlkarske časy. Deň sme teda strávili veľmi príjemne a hlavne spolu!

 • Spelling bee

  Dňa 22. mája sa naši žiaci Tomáš Kozár (5. A), Vladimír Krajčí (5. A),Richard Matejka (6. B),  Lukáš Kuljovský (6. A), Kristína Graciasová (7.A), Natália Ondrejková (7. A), Sofia Hladišová (8. A),  a KlaudiaKuljovská (8. A)  už tradične zúčastnili 5. ročníka anglickej súťažeSpelling Bee v hláskovaní, ktorú organizuje SZŠ Dotyk. Konkurencia bolaveľká, každý rok sa zručnosť detí v hláskovaní zvyšuje. KlaudiiKuljovskej sa však predsa len podarilo dostať sa na najvyššie priečky apre našu školu získala cenné 3. miesto. SRDEČNE BLAHOŽELÁME!

 • 4. A na exkurzii alebo skúšanie v Košiciach

  Učitelia neskúšajú len v školách. Radi skúšajú aj mimo nej. Našim štvrtákom sa takéto skúšanie v piatok veľmi pozdávalo. Vo Vedecko - technickom centre STM v Košiciach boli skúšaní zo 120 moderných a interaktívnych exponátov, ktoré zábavno - náučnou formou prezentujú základy vedy a techniky. Skúšanie pokračovalo v cukrárni Aida a skončilo v Dóme sv. Alžbety. Počas výstupu do Dómskej veže deti skúšali kvalitu 160 schodov, kondíciu svojich nôh, ale aj strach z výšok a neznámeho. Zaujímavé bolo vidieť hodinový stroj i zvony, na ktorých zvonár zvonieva každú nedeľu. Samozrejme skúšalo sa aj z nakupovania suvenírov, dodržiavania bezpečnostných pokynov a dohodnutých pravidiel. Štvrtáci v skúšaní dosiahli zväčša veľmi dobré výsledky. Láska k chipsom a nezdravým potravinám ich obrala o 100%- ný výsledok.

 • Po stopách bojov 1. svetovej vojny

  Dňa 21. mája sme sa my, desiati žiaci z 9. B triedy, vybrali na exkurziu na východ Slovenska. Práve za ňu vďačíme Skarlet a Nicol Márii, našim dvom spolužiačkam, ktoré nám ju svojím víťazstvom v dejepisnej súťaži Kvíz o 1. svetovej vojne zabezpečili. Spolu sme tak navštívili Bardejov, v ktorom sme si prezreli historické centrum mesta a navštívili múzeum v starobylej radnici. Ďalej naše kroky smerovali do Svidníka. Tu sme si prezreli expozíciu vo Vojenskom historickom múzeu. Záver exkurzie patril pietnej spomienke na padlých vojakov v 1. a 2. svetovej vojne. Víťazky súťaže mali tú česť položiť vence na cintoríne pri Zborove a na pamätníku v Dukle.

  Za exkurziu ďakujeme aj Mestu Ružomberok a Zväzu vojakov Slovenskej republiky.

 • Škola v prírode, Veľká Lomnica, 6. – 10. máj 2019, 5. A, 6. A, 7. A

  V našej škole v prírode,

  vždy sa hráme hry dobré.

  Je tu skvelá zábava,

  hráme hry už od rána.

  Na rozcvičke si zacvičíme,

  na raňajky koláče zjeme.

  Jedlo je tu skvelé,

  čaje máme chutné.

  Na olovrant donuty,

  každý si na nich pochutí.

  A keď sa tu učíme,

  nové veci sa dozvieme.

  Hľadali sme tu aj poklad,

  bol to predsa slávny kompas.

  Večer sa vždy tancuje,

  niekto si aj maľuje.

  Workshopy tu máme rôzne,

  nikdy nám tu nie je hrozne.

  Animátorky sú super,

  máme radi Agro Hotel.

   

  Emma Hanesová, Zuzana Kardošová, Bronislava Klačková, 5. A

 • Deň matiek 2019

  Ďakujeme starým rodičom, že mali naše mamy.

 • Zber papiera, máj 2019

  Zo všetkých materiálov, ktoré ľudia počas histórie použili na písanie a kreslenie, je papier najrozšírenejší na celom svete.
  Na Slovensku sa s výrobou papiera začalo po príchode nemeckých osadníkov v 15. storočí. V roku 1880 obchodník Jakub Klein zakladá v Ružomberku továreň na výrobu papiera, nesúcu od roku 1958 meno SCP (Severoslovenské celulózky a papierne). Ružomberok je odvtedy centrom výroby papiera, a to nielen na Slovensku, ale v celom stredoeurópskom meradle. Rovnako ešte v 19. storočí vznikajú papierne v Slavošovciach a Harmanci. Dnes je Slovensko významným európskym producentom papiera a v Ružomberku stojí jeden z najväčších a najmodernejších celulózo-papierenských závodov v Európe.

  Papier tvorí asi 20 % odpadu. Recyklácia čiastočne zmierňuje škodlivé dopady výroby papiera. 
  Z vytriedeného "odpadového" papiera sa v papierňach vyrobí nový, vďaka čomu sa nemusí zoťať toľko stromov a zníži sa množstvo odpadu. Vytriedením okolo 100 ton starého papiera a jeho použitím na výrobu nového sa zachráni cca 1 hektár 100 ročného lesa, ušetrí sa často až 70 % energie. Podľa údajov severoamerickej organizácie pre ochranu životného prostredia Earth Care spotrebuje výroba 1t papiera zo starého papiera v porovnaní s výrobou z celulózy (primárnej suroviny) len 1/2 vody, znižuje znečistenie ovzdušia o 74 - 75 %, znečistenie vody o 35 % a zachráni 17 stromov. 

  Podiel vyzbieraného zberového papiera na Slovensku k celkovej spotrebe papiera a lepenky, vzrástla z 38 % v roku 2001 na 50,2 % v roku 2006, čo je oproti priemeru Európskej Únie málo a žalostne málo oproti najlepším západoeurópskym krajinám, kde vyzbierajú a recyklujú až 70 % použitého papiera.

  Zdroj: http://www.separujodpad.sk

strana:

Novinky

Kontakt

 • Základná škola, Sládkovičova 10, Ružomberok
  Sládkovičova 10, 034 01 Ružomberok
 • +421 x 044/4304030 -
  Mgr. Marta Nechalová, riaditeľka školy

  +421 x 044/4342729 -
  Mgr. Kenderová Mária, zástupca riaditeľa školy,

  +421 x 044/4304029 -
  Bc. Malenčíková Tatiana, ekonomické oddelenie


  Chcete nám ponúknuť výchovný koncert alebo divadelné predstavenie? Napíšte na mail:

  kuricova@najskolark.sk - ak ponúkate akciu pre 1. stupeň,

  razgova@najskolark.sk - ak ponúkate akciu pre 2. stupeň