Navigácia

 • Straty a nálezy...

  Milí rodičia, opäť sa nám za posledné obdobie v škole zhromažďuje množstvo zabudnutých vecí a napriek našej snahe sa nám nepodarí vypátrať majiteľa (viď.  fotografie). Ak vaše deti niečo stratili, zabudli, alebo spoznáte oblečenie na fotkách, kontaktujte triednu pani učiteľku. Veci sa nachádzajú v koši strát (nie vo vestibule!). Veci si môžete vyzdvihnúť u triednej pani učiteľky alebo pani upratovačky do konca tohto týždňa. 

  V prípade, že nikto neprejaví o veci záujem do 11.12.2023 (PONDELOK), venujeme ich na charitatívne účely. 

 • Oznam o riaditeľskom voľne

 • Oznam o konzultačných hodinách

  Vážení rodičia, dňa 27.11.2023 sa budú konať v základnej škole konzultácie, počas ktorých budú vyučujúci a triedni učitelia poskytovať individuálne informácie o výchovno-vzdelávacích výsledkoch žiakov. Čas konzultačných hodín si určujú vyučujúci individuálne. Na konzultácie je možné prihlásiť sa u konkrétneho učiteľa prostredníctvom Edupage cez Prihlasovanie/konzultačné hodiny. 

 • Palčekovia a obri

  Už tradičné stretnutie predškolákov a našich "veľkáčov" sa naozaj vydarilo. Kúzlili sme s farbami, rozprávková "Svinka Špinka" ich pobavila svojím príbehom, nechýbala hra na pamäť, recykláčik a darček pre detičky z materskej školičky - rozprávková skladačka s obrázkami o "Svinke Špinke". Všetci sme si užili skvelé tvorivé a zábavné predpoludnie.

 • Včelárska beseda

  Včela medonosná má veľmi dôležité postavenie v kolobehu prírodného života. Je najpočetnejším a najdôležitejším opeľovačom kultúrnych aj divo rastúcich rastlín. Bez nej by v Európe behom krátkej doby vyhynulo pravdepodobne až 20 tisíc rastlinných druhov. Došlo by k poklesu biodiverzity a k narušeniu ekosystému aj potravového reťazca. Bola by teda tiež vážne ohrozená existencia človeka. Jednoduchšie povedané, bez včiel by malo asi 20 tisíc druhov rastlín problém sa rozmnožiť a ďalej existovať. Tým by sa zmenili prírodné podmienky natoľko, že ľudia by nemuseli byť schopní prežiť. Keďže včely sú v našom živote nenahraditeľné a v našej škole sa snažíme venovať aj environmentálnej výchove, a to po všetkých stránkach, veľmi nás teší spolupráca s manželmi Mihokovcami - včelármi z Lúčok. Tešíme sa, že nás opäť po roku prišli navštíviť, aby zasvätili aj našich najmenších žiačikov 1.A a 1.B. triedy do života a práce nielen včelára, ale aj včielok. Med - úžasný produkt prírody, bez ktorého si nevieme predstaviť Vianoce v podobe perníkov, či ako prvú pomoc pri chrípke. Aj napriek súčasnej dobe, ktorá sa spolieha skôr na silu človeka pri liečení, ako na silu prírody, má med svoju dôležitú úlohu. Keďže sa žiaci v prvouke a aj v rámci environmentálnej výchovy zoznamujú so životom včiel z odborného hľadiska, niet nad názorné učenie. Pán včelár nám porozprával vývin včielky, cez všetky fázy jej života a ich charakteristiku (včielka-vajíčka, včielka-kukla, včielka-upratovačka, včielka-kŕmička, včielka-lietavka-výskumník-hľadač, včielka-robotnica), oboznámil nás s úlohou kráľovnej, no a samozrejme s namáhavou prácou pri celoročnej starostlivosti o úle, spracovaním medu, výrobou rámikov. Deti sa všetkého mohli dotknúť (plasty, vosk, rámček, úľ, dymák). Vypočuli si odpoveď na otázku: "Čo robiť, ak ma uštipne včela?" Zaujímavá bola i tá časť, ktorá hovorila o produktoch včiel. Väčšina z nás sa domnievala, že je to len med či vosk. Dnes už vieme, že sa využíva i jed, peľ, propolis či včelia materská kašička. Malo by byť i pre nás vzorom životné krédo včiel: „Kto nepracuje, nech neje!“. V prípade včiel musí opustiť ich spoločenstvo. Na záver našej 90 minútovej besedy si deti vyskúšali funkčný dymák, pomocou ktorého sa včielky zadymujú pre zjednodušenie práce včelára so včelami. A na záver si vytvorili svoju vlastnú sviečku z vosku. Pánovi včelárovi Mihokovi s manželkou sa chceme poďakovať za úžasný zážitok, ktorý mohli žiaci aj prežiť a zároveň sa učiť. Tešíme sa ďalšiu návštevu a spoluprácu. Na ukážku pár fotografií.

 • Anglické divadelné predstavenie "Dick Whittington and His Cat"

  Ako si môžu aj naši žiaci zlepšiť angličtinu? Napríklad návštevou divadelnej hry v anglickom jazyku. A tak sme sa dňa 13.11. vybrali na divadelné predstavenie. Pre našich žiakov si herci pripravili hru "Dick Whittington and His Cat" o chudobnej sirote, ktorý minul svoje posledné peniaze na mačku Kitty. Spoločne sa vydávajú do Londýna dúfajúc, že tam na nich čaká zlatom vydláždené mesto. Rozprávka bola plná textovej a situačnej komiky a jednotlivé výstupy obohacovali veselé anglicko-slovenské pesničky. Z podujatia sme si odnášali veľmi pekný umelecký zážitok. 

 • Kvíz o 1. svetovej vojne – Zvon mieru

  11. novembra 2023 sme si pripomenuli 105 rokov od ukončenia 1. svetovej vojny. Pri tejto príležitosti aj tento rok zorganizovalo Mesto Ružomberok a Zväz vojakov Slovenskej republiky vedomostnú súťaž Kvíz o 1. svetovej vojne – Zvon mieru. Súťaž sa uskutočnila v priestoroch Mestského úradu v utorok 14. novembra. Našu školu reprezentovali Hugo Hruška a Lukáš Holubčík z 9. A triedy. Súťažné družstvo absolvovalo tri kolá vedomostného kvízu a záverečnú prezentáciu. Chlapci našu školu skvele reprezentovali a prajeme im veľa úspechov aj v ďalších súťažiach!

 • Týždeň vedy a techniky – Tajomstvá mikrosveta

  Baví nás pozorovať mikroskopické detaily živej aj neživej prírody. Chce to však kvalitné optické prístroje a pár zanietených odborníkov, ktorí nám tieto zaujímavosti vedia sprostredkovať. Práve preto sme so žiakmi 6.A začiatkom novembra v rámci Týždňa vedy a techniky navštívili Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši. Toto moderné interaktívne múzeum opäť nesklamalo a pripravilo pre nás vzdelávací program formou workshopov pod názvom „Tajomstvá mikrosveta“. Pomocou digitálnych lúp a mikroskopov sme pozorovali vlastnoručne pripravené mikroskopické preparáty húb, živých vodných mikroorganizmov a bezstavovcov, obdivovali mikrorezy hornín. Neodolali sme ani stálym expozíciám múzea, v ktorých nás previedli históriou vývoja života na našej Zemi. Vedeli ste, že kosti jaskynného medveďa, objavené v jaskyniach, boli dlho považované za kosti draka? Ďakujeme za túto bádateľskú a interaktívnu formu vyučovania! 😃

 • Úspešná charitatívna zbierka "ZAODEJ MA, prosím"

  Ani sme sa nenazdali a október máme za sebou, po príjemných jesenných dňoch sa dostavil väčší chlad, dážď, vietor. Preto nás teší, že z našej školy do tých správnych rúk odchádza nádielka vecí, ktoré, veríme, zahrejú aj na tele, aj na duši. Celý október sme pod záštitou žiackej školskej rady do charitatívnej zbierky prijímali od rodičov, žiakov a učiteľov príspevky v podobe teplého oblečenia a obutia. Už len to prijímanie v nás vyvolávalo príjemný pocit, že ľuďom nie sú ľahostajné osudy iných, hoci aj úplne neznámych. Touto cestou ĎAKUJEME všetkým, ktorí sa do charitatívnej zbierky zapojili, a dopriali druhým to, čo v dnešnej dobe berieme ako úplnú samozrejmosť.

 • Beseda s dentálnou hygieničkou

  Aj tento rok pokračujeme vo vzdelávaní o zdravom životnom štýle, kam patrí aj starostlivosť o naše zúbky, ktoré k životu potrebujeme. Dentálna hygiena má nezastupiteľnú úlohu v prevencii, pretože tu nejde len o odstraňovanie zubného kameňa alebo kozmetickú úpravu, ako si mnohí myslia. Dentálna hygiena je v prvom rade veľmi účinná liečebno-preventívna metóda modernej stomatológie, vďaka ktorej predídete mnohým ochoreniam ústnej dutiny. Zároveň znížite riziko vzniku parodontitídy, zubného kazu a vyhnete sa tvorbe zubného kameňa. Samozrejme, dentálna hygiena má aj estetický efekt. S čistými, ošetrenými zubami sa budeme cítiť omnoho lepšie aj po psychickej stránke. Preto sme sa veľmi potešili, keď nás tretiakov na našej škole opätovne prišla navštíviť dentálna hygienička pani Lívia Milanová, ktorá pokračovala nielen v rozprávaní, ale aj nazornými ukážkami deti poučila o zúbkoch a najvhodnejšej starostlivosti o ne. Deti si zopakovali vedomosti , ktoré získali z minulého roka a tiež nadobudli nové. Správne umývanie si vyskúšali na svojich zúbkoch. Aktívne sa zapájali do priebehu a tiež mali veľa otázok. Keďže ich táto oblasť zaujíma, tešíme sa na opätovné stretnutie. V našej škole privítame všetko, čo by mohlo deťom pomôcť v ich raste a vzdelanosti, preto beseda bude pokračovať aj pre iné ročníky.

 • Výchovný koncert "Doprava, doľava" a "Na skle maľované"

  V októbri sa naši žiaci zúčastnili výchovného koncertu pod taktovkou speváka Jara Gaža a hudobného producenta a gitaristu Juraja Jaroščiaka. Naši najmenší žiaci sa  hravou formou naučili základné pravidlá cestnej premávky počas predstavenia "Doprava, doľava". Veselé autorské skladby dopĺňali hrané scénky s ukážkami dopravných značiek a praktických dopravných situácií.

  Žiaci 2. stupňa sa stretli s kultovým Jánošíkom z muzikálu "Na skle maľované". Odzneli najkrajšie muzikálové pesničky, ktorých texty nám speváci priblížili pomocou veľkoplošnej projekcie. Divadelný kostým, široký opasok, valaška a hovorené slovo nás vrátili do čias života a smrti legendárneho slovenského zbojníka a národného hrdinu.

 • Každým slovom krok k umeniu 2023

  V októbri usporiadalo Centrum voľného času Elán už 10. ročník literárnej súťaže Každým slovom krok k umeniu. Odborná porota hodnotila 35 súťažných prác. Do okresného kola súťaže sa zapojili aj žiaci našej školy a dosiahli veľké úspechy. V II. kategórii obsadila 3. miesto Ella Hanulová z 5. A triedy a Tobias Tomčík z 5. B triedy získal čestné ocenenie. Žiakom blahoželáme a aj do budúcnosti prajeme veľa tvorivých nápadov!

 • Október – MESIAC ÚCTY K STARŠÍM

  V decembri v roku 1990 bol mesiac október vyhlásený Valným zhromaždením Organizácie spojených národov za Mesiac úcty k starším. Vieme, že každý malý chlapec či dievča raz bude dedkom alebo babkou. Úcta k starším by mala byť pre nás všetkých samozrejmá a sústavná. Zaslúžia si ju. Vekom nadobudli rôzne skúsenosti, ktoré odovzdávajú nám mladším, čím obohacujú naše životy. A preto, že svojich starkých neskonale ľúbime a sme im vďační za ich lásku a starostlivosť, nezabúdame na nich ani v našej škole, kde každoročne pre nich chystáme nejaké malé prekvapenie. Tento rok v podobe spoločnej besiedky, na ktorej sa ukázali našim starkým ich vnúčatká v nacvičených programoch. Vnúčatká spievali, tancovali, recitovali, cvičili, hrali a dokonca aj napiekli pre svojích milovaných starkých. Na záver s nimi vytvorili krásne svietniky a obdarovali ich krásnymi obrázkami, ktoré pre nich s láskou na hodine výtvarnej výchovy namaľovali. Dokonca si s nimi zatancovali. Prajeme všetkým našim starým rodičom ešte veľa rokov prežitých obklopení láskou, úctou a pozornosťou svojich najbližších. Nech je Vaša jeseň života plná farieb. Na ukážku pár záberov a videí z besiedky venovanej našim starkým.

 • Exkurzia na Oravský hrad

  V októbri sme sa so žiakmi 5. B, 9. A a 9. B vybrali navštíviť Oravský Podzámok, kde sa nachádza jeden z našich najkrajších hradov a dominanta oravského regiónu – Oravský hrad. Správnou voľbou bol pre nás veľký prehliadkový okruh so všetkými sprístupnenými časťami hradu. Čakalo nás veľa jedinečných miest (Thurzov palác, čierna kuchyňa, rodová krypta, prevét, bočné chodby a schodiská, samotný horný palác), obdivovali sme autentické predmety (prstene a rúcha z hrobov, mučiace nástroje, zbrane) a zaujali nás aj miestne povesti, ktoré sa k viažu k hradu a ich majiteľom. Oravský hrad má svojim návštevníkom stále čo ponúknuť a my sa už tešíme na naše ďalšie zaujímavé objavy za poznaním.

 • Jesenné prázdniny 2023/2024

 • Supervízne stretnutie rovesníckych mediátorov

  V stredu 18.10.2023 sa v našej škole uskutočnilo supervízne stretnutie žiackych rovesníckych mediátorov s odbornou garantkou programu lektorkou Mgr. Dušanou Bieleszovou. Školská a rovesnícka mediácia je vzdelávací program pre školy, ktorý nás učí riešiť konflikty nekonfliktnou formou - prostredníctvom zmierovania, stavia na budovaní zdravých medziľudských vzťahov a komunikácii.

  Tím rovesníckych mediátorov pod vedením pani učiteľky Moniky Sanigovej bol doplnený o mladších žiakov. Tí starší sa vynikajúco zhostili úlohy mentorov. Pozrieť nás prišla pani riaditeľka Marta Nechalová, ale aj pani zástupkyňa vedúceho katedry pedagogiky a psychológie PgF KU v Ružomberku Katarína Tišťanová, ktorá má vo svojom portfóliu okrem didaktiky, moderných edukačných metód, pedagogickej a sociálnej komunikácie aj taký predmet, akým je zvládanie konfliktných situácií.

  Vymenili sme si skúsenosti, doplnili informácie a našim rovesníckym mediátorom zaželali veľa trpezlivosti, dobrej všímavosti a rozvahy pri zvládaní nových výziev v rovesníckej mediácii .

 • Pozvánka na stretnutie s vnúčatami

 • "Dávaj príkazy"

  Dá sa programovať bez počítača? Áno, dá sa! Tak o tom sa presvedčili žiaci 2.A na návšteve v ZŠ Zarevúca, kde nás pani učiteľka Aďka Sohlerová previedla svetom kódovania, resp. tým, že sa dá programovať aj bez počítača. Deti si vyskúšali rolu „kódera“, ale aj rolu „robota", ktorý sa riadil pokynmi kódera. Vyskúšali si to všetci žiaci a z novej skúsenosti mali veľkú radosť. Ďakujeme za príjemné strávený čas a novú skúsenosť.

  19.10.2023

 • E-testovanie JESEŇ 2023

  V období od 4. októbra do 15. novembra 2023 pripravil NIVAM (Národný inštitút vzdelávania a mládeže) pre základné a stredné školy v systéme e-Test elektronické testy zo slovenského jazyka a literatúry, maďarského jazyka a literatúry, matematiky, slovenského jazyka a slovenskej literatúry, anglického jazyka (úroveň A2, B1 a B2) a aj testy overujúce čitateľskú a matematickú gramotnosť.

  Tieto testy sú vhodné na opakovanie a prehlbovanie učiva z uvedených predmetov a sú v súlade s platnými vzdelávacími štandardmi pre ISCED 1, ISCED 2, resp. ISCED 3 (Štátny vzdelávací program) pre daný testovaný predmet.

  Testovanie v našej škole prebiehalo v dňoch 16. – 20. Októbra 2023 nasledovne:

  • 16.10. - 9.A - anglický jazyk 
  • 16.10. - 9.B - anglický jazyk 
  • 16.10. - 5.B - matematika
  • 17.10. - 6.A - čitateľská gramotnosť 
  • 19.10. - 8.A - slovenský jazyk a literatúra  
  • 20.10. - 5.A - matematika
  • 20.10. - 9.B - matematická gramotnosť

  Termín sprístupnenia výsledkov: koniec novembra 2023 (žiaci svoj predbežný výsledok uvidia ihneď po ukončení testu).

  Viac informácií o E-testovaní JESEŇ 2023

 • Školské kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry

  Olympiáda zo slovenského jazyka a literatúry má už stále miesto v rámci predmetových olympiád. Jej cieľom je prehlbovať, rozvíjať a upevňovať komunikačné zručnosti žiakov základných škôl, rozširovať záujem žiakov o sebavzdelávanie a zvýšiť záujem o slovenský jazyk a literatúru.

  17. októbra sa stretlo štrnásť žiakov z 8. a 9. ročníka, aby si zmerali sily vo svojich jazykových zručnostiach. Naši súťažiaci si výborne poradili s vedomostným testom, transformáciou slohového útvaru a nakoniec zvládli aj náročné umenie rečníctva.

  Úspešnými riešiteľmi sa stali Nadežda Némethová z 9. B triedy a Lukáš Holubčík z 9. A triedy. V okresnom kole nás bude reprezentovať víťaz kategórie C Lukáš Holubčík.

  Všetkým súťažiacim ďakujeme, víťazovi blahoželáme a želáme veľa úspechov v okresnom kole.

strana:

Novinky

Kontakt

 • Základná škola
  Sládkovičova 10
 • 044/4304030, 0911 969 124
  Mgr. Marta Nechalová, riaditeľka školy

  044/4342729 -
  Ing. Ľubica Matejková , zástupca riaditeľa školy

  044/4304029 -
  Ing. Daniela Kubáňová, ekonomické oddelenie

  0917 529 279
  Ľudmila Hollá, vedúca školskej jedálne


  Chcete nám ponúknuť výchovný koncert alebo divadelné predstavenie? Napíšte na mail:

  misikova@najskolark.sk - ak ponúkate akciu pre 1. stupeň,

  janovcikova@najskolark.sk - ak ponúkate akciu pre 2. stupeň