Navigácia

 • Nástrahy leta...

  Prázdniny nám začali v plnom prúde a školáci majú konečne čas na oddych a zábavu. Prosíme Vás však aj v tomto letnom období, aby ste mali pod kontrolou aktivity Vašich detí. Čoraz častejšie sa medzi mladistvými rozmáha distribúcia a užívanie tabakových výrobkov (cigarety, žuvací tabak) a obľúbené sú aj energetické nápoje. Odporúčame mať pod kontrolou činnosti Vašich detí aj vo virtuálnom svete. Na sociálnych sieťach sa medzi tínedžermi vyskytlo zdieľanie videí nevhodného, intímneho charakteru. Veríme, že našich žiakov čakajú krásne prázdniny a aj vďaka Vám sa nedajú zlákať rizikovým prostredím. Ďakujeme za pochopenie a spoluprácu. 

 • Slávnostné ukončenie šk. roka 2021/22 a rozlúčka deviatakov

  Školský rok 2021/2022 sme úspešne a slávnostne ukončili vyhodnotením žiackych výsledkov a ocenením našich žiakov za ich celoročnú snahu pri vzdelávaní sa i pri reprezentácii školy. V triedach potom triedni učitelia rozdali deťom vysvedčenia, výsledky ich celoročnej práce. A s koncom školského roka prichádza aj rozlúčka... každý rok opúšťajú brány školy deviataci. Lúčia sa so školou, do ktorej deväť rokov ráno čo ráno smerovali ich kroky a otvára sa pred nimi nová životná etapa v podobe štúdia na strednej škole. Áno, čosi pekné sa končí a čosi pekné sa začína. Našim deviatakom želáme veľa šťastia a odvážne sny, lebo s nimi je život oveľa bohatší a zábavnejší. Vždy sa potešíme, ak nás poctíte svojou návštevou a budete v dobrom spomínať na časy strávené na základnej škole. Držíme Vám všetkým palce!

 • Projekt "Naša malá záhradka"

  Keďže sa záhradka v triede veľmi rozrástla, museli naši malí záhradkári vysadiť časom všetky priesady, ktoré pestovali v triede, von do našich vyvýšených záhonov. Myslím, že projekt s našimi detičkami sa nám určite vydaril. Od semienka sa dopracovali až k úrode. Videli ako im všetko rastie pred očami. Naučili sa nielen sadiť, starať sa, presádzať, ale aj rozlišovať rastliny a tiež trošku plieť a okopávať. Ale to tiež patrí k práci záhradkára. Veď ako sa hovorí: "Bez práce, nie sú koláče." Všetky práce ich bavili a myslím, že z nich časom vyrastú veľkí záhradkári s láskou k záhradke a všetkým rastlinkám a tiež prácam okolo nich. A už teraz sa tešíme na pokračovanie v budúcom školskom roku. Na ukážku posielame zopár fotografií.

 • Projekt "Adoptuj si kravičku" úspešne ukončený

  Náš projekt, do ktorého sa prihlásili na začiatku roka 1.B a 3.A, sa priblížil ku koncu. Bol to unikátny plán realizovaný z mliečneho fondu, do ktorého prispievajú slovenskí prvovýrobcovia a spracovatelia mlieka. V projekte si deti virtuálne adoptovali živú kravičku, o ktorú saj dennodenne starali. Okrem toho plnili rôzne úlohy a kreatívne aktivity. Zarábali dukáty zbieraním kódov mliečnych výrobkov, plnili albumy, zbierali recepty. Niektoré úlohy boli denné, niektoré týždenné, iné mesačné. Za dukáty mohli kúpiť svojej kravičke jedlo a pitie. Tiež sa s ňou mohli zabaviť. A každý deň ju museli aj očistiť. Cieľom bolo vypestovať u detí pozitívny vzťah ku zvieratám a správne stravovacie návyky. Počas trvania projektu deti zbierali body za všetky aktivity, ktoré vykonávali. Spoločnosť, ktorá realizovala projekt, vyhodnotila pôsobenie všetkých prihlásených kolektívov, škôl a škôlok z celého Slovenska. A bolo ich veru neúrekom. A výsledok je pre nás, vzhľadom k tomu, že to boli u nás v škole na Sládkovičovej (prváčikovia a tretiačikovia) zapojené len dve triedy, úžasný. Síce sme nevyhrali nič z tých krásnych cien, ktoré boli ponúknuté, máme však radosť aj z toho, že sme boli súčasťou projektu a všetky úlohy sme robili s chuťou a láskou. Naša škola skončila na 17. mieste z prihlásených 244 škôl z celého Slovenska. Predbehli sme všetky školy v našom meste a okolí. Všetkým zúčastneným detičkám patrí obrovské ďakujeme. Pracovali úplne skvele, nebolo dňa, kedy by si nespomenuli na ich kravičky. Ďakujeme aj organizátorom súťaže, bol to skvelý projekt.

 • Potulky Slovenskom s 2. stupňom

  Na koncoročné výlety sa tešili aj žiaci 2. stupňa. 5. A trieda sa vybrala do Krajskej hvezdárne a planetária Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom. V Hviezdnej sále žiakom premietali pohľad do očarujúceho nekonečného vesmíru, potom sledovali dokument o dvoch malých kúskoch skla – vzniku ďalekohľadu, navštívili Slnečnú terasu, na ktorej pozorovali teleskopom našu hviezdu Slnko, slnečné škvrny a protuberancie. Žiaci boli aj v sále, kde pozorovali zaujímavé experimenty so svetlom a neverili vlastným očiam. Cestou späť sa zastavili v historickom meste Kremnica, v ktorom spoznávali historické pamiatky: Opevnenie mesta, Mestský hrad, Morový stĺp, Barokovú fontánu a Mincovňu. 5. B, 7. A a 9. B navštívili Bratislavu, historické centrum Starého mesta, Prezidentský palác, osviežili sa v príjemných vodných bránach, a ich posledné kroky smerovali k Bratislavskému hradu a k Dómu sv. Martina - miesta korunovácie panovníčky Márie Terézie. Triedy 7. B a 8. B sa vybrali do Košíc, videli Katov dom a rôzne dobové exponáty, stredoveké väzenie (v ktorom bola riadna zima, vlhko a tma), dozvedeli sa zaujímavé informácie zo života väzňov, kata a napríklad aj to, že v minulosti si odsúdený musel za väzenie platiť (alebo zaňho zaplatila rodina) a zohnať si drevo na kúrenie. 8. A a 9. A navštívili Slovenské technické múzeum v Košiciachvyskúšali si množstvo rôznych fyzikálnych, matematických, logických hier a hlavolamov. 6. A dala prednosť krásam prírody a spoločne sa vybrali do Španej doliny. Potom nasledoval očakávaný nákup suvenírov, nechýbalo občerstvenie, zmrzlina a spiatočná cesta domov. Príjemná pohodová atmosféra počas našich výletov napovedala, že s ním boli všetci spokojní. 

 • Potulky Slovenskom s 1. stupňom

  Konečne sme sa mohli rozhodnúť, kde by sme strávili naše koncoročné výlety bez rúšok a obmedzení. Naši najmenší prváci sa vybrali na Donovaly navštíviť rozprávkové Habakuky, druháci so štvrtákmi odvážne splavovali Váh a tretiaci si vychutnali atmosféru Oravského hradu. Pozrite sa, koľko skvelých zážitkov sme si odniesli.  :-)

 • „Tenis do škôl„ – projekt Slovenského tenisového zväzu

  Žiaci prvého stupňa našej školy sa zapojili v mesiacoch  apríl až jún do projektu s názvom „Tenis do škôl“.  Cieľom bolo oboznámiť žiakov so základmi tenisu. Slovenský tenisový zväz poskytol škole materiál na vyučovanie, a tak sme získali  „ do vlastníctva“ rakety pre žiakov, loptičky , minitenisovú sieť a metodický materiál na výuku. Deti tried: 2.A, 3.B , 4.A sa vždy v piatok na hodinách telesnej výchovy učili správne držať tenisovú raketu, žonglovať s tenisovou loptičkou a neskôr aj hrať so spolužiakom cez sieť pod vedením skúsených lektorov z Tenisového klubu Ružomberok. Žiaci mali možnosť prihlásiť sa do tenisového klubu v Ružomberku. Na poslednej tenisovej hodine dostali všetci zúčastnení diplom, ktorý potvrdil, že úspešne absolvovali výuku tenisu.​​​​​​​

 • Ocenenie našich žiakov v celoslovenskej súťaži "Hľadá sa energia"

 • Záverečné stretnutie rovesníckych mediátorov

  Projektové úlohy rovesnícki mediátori úspešne zvládli. Už tu nebol každý sám za seba, boli jeden tím. Piatakov usmernili deviataci, ôsmaci sa pridali k šiestakom. Boli k sebe pozorní, všímaví a veľa, veľa sme sa rozprávali... a to je čaro týchto stretnutí, vedieť, kedy sa treba rozlúčiť, lebo ďalej je to na nich.

  Vzájomne si aj niečo spoločne zaželali:

  Želáme si, aby sme boli všímaví a pozorní, aby sme videli vo svete aj to, čo ostatní prehliadajú, pretože na svete sú veci, ktoré stojí zato si všímať a venovať im svoju pozornosť. Počúvajme nielen to, čo chceme počuť, ale aj to, čo počuť nechceme. Želáme si dobré vzťahy s ľuďmi. Nech nám úsmev každý deň zdobí tvár a dobrá nálada z nás srší na všetky strany. Pozitívne a ambiciózne myslenie je kľúčom k šťastiu.
   
  Odkaz rodičom: Rodičia, chcem Vám povedať, že Vás mám veľmi rada, že aj v tých najhorších chvíľach sa na mňa môžete spoľahnúť, vždy tu pre Vás budem, želám Vám krásny deň.
   

  Ďakujeme za spoluprácu našim mladým mediátorom a veríme, že nadobudnuté mediačné zručnosti sa budú snažiť naďalej rozvíjať. 

 • 5. B nocuje v škole

  Pár dní pred koncom školského roka sa nám, piatakom, nechcelo ísť zo školy domov. Dostali sme skvelý nápad - prenocovať v škole. Najskôr sme trávili čas športovými aktivitami na multifunkčnom ihrisku. Najlepší program nám však pripravil pán Gejdoš, profesionálny tréner karate. Predviedol základné ukážky kurzu sebaobrany, ktoré sme si mohli aj reálne vyskúšať. Zistili sme, že ubrániť sa protivníkovi nie je vôbec ľahké. Potrebujeme k tomu zachovať rozvahu, stratégiu, vedieť pohotovo reagovať a jednoznačne aj dlhšie trénovať. Energiu sme si doplnili, ako ináč, výbornou pizzou. Nasledovala rozprávka na dobrú noc a zobudili sme sa do predposledného školského dňa. :-) 

 • Naše hviezdy "English Star"

  Naša škola sa zapojila do medzinárodnej súťaže v anglickom jazyku ENGLISH STAR, ktorá je určená pre žiakov základných škôl. Jej hlavným poslaním je motivovať žiakov k úspešnému riešeniu písomných testov a skúšok. Žiaci si mohli zábavnou formou porovnávať svoje vedomosti z celoročného učiva s rovesníkmi z iných škôl. Testy boli náročné, ale všetci sa do vypracovania pustili s veľkou chuťou. Najlepší výsledok dosiahol Matej Janovec, ktorý s 98% úspešnosťou obsadil 1. miesto (5. A), na 2. mieste s 97% sa umiestnila Nina Javoreková (5. B) a 3. miesto s 96% si podelili Sofia Semanová (8. A) a Kristína Dlutková (8. B). Aj ostatní súťažiaci ukázali, že angličtina im nerobí problémy a boli odmenení diplomom a malým darčekom. Gratulujeme a ďakujeme za reprezentáciu našej školy!

 • Účelové cvičenie OŽAZ

  Aj tento školský rok sme zorganizovali dobre známe „Účelové cvičenie ochrany života a zdravia človeka a prírody“. Žiaci I. aj II. stupňa zažili nácvik evakuácie školy, po ktorom nasledovala ukážka práce nášho skvelého Policajného zboru – cvičenia služobných psov, zásahy voči páchateľom trestných činov a stopovanie omamných látok. Aj touto cestou veľmi pekne ďakujeme za spoluprácu!

  Po krátkom občerstvení sme sa rozdelili a žiaci I. stupňa sa vybrali po stopách našich štvrtákov, ktorí im zanechávali značky, šípky trasy. Pod Gejdákom sa všetky ročníky I. stupňa stretli, chvíľu zabavili, nadesiatovali a vyrazili na cestu späť k našej školičke.

  Žiaci II. stupňa pokračovali v cvičeniach zručnosti, sily a umu, a po 2. krát si zasúťažili aj o Putovný pohár riaditeľky školy. Zážitkom bolo najmä strieľanie zo vzduchovky či cestička dôvery. Vydarené dopoludnie sa nieslo v duchu férovosti a kolektivity. Najlepšie výkony sa podarilo dosiahnuť žiakom 9. B triedy s pani učiteľkou D. Fričovou. Sláva víťazom, česť porazeným!

 • Slávnostné ukončenie šk. roka 2021/2022

   

  Vážení žiaci!

   

  Slávnostné ukončenie školského roka 2021/2022 sa uskutoční dňa 30. júna 2022 o 8:30 hod. v areáli základnej školy. Odovzdávanie vysvedčení prebehne v triedach s triednymi učiteľmi.

  Tešíme sa na Vás!

 • CELOSLOVENSKÁ SÚŤAŽ „HĽADÁ SA ENERGIA“ – prebojovali sme sa do TOP 8 v SR!

  V mesiacoch január až jún 2022 našu školu reprezentoval v celoslovenskej súťaži Hľadá sa energia tím EcoEnergy v zložení: Paulína Hrušková (8. A), Tomáš Kozár (8. A)Ema Sanigová (8. A). Poslaním súťaže bolo rozšírenie vedomostí mládeže o energetike, ekológii, osvojení si zásad zodpovedného správania sa k životnému prostrediu, zvýšenie bezpečnosti detí a v neposlednom rade oživenie náplne voľného času mladej generácie. Žiaci vypracovali 4 dlhodobé úlohy vo forme prezentácií a videí na témy:

  1. Expo – Svetová výstava technologických exponátov, ktoré predstavil náš Slovenský pavilón v Dubaji.
  2. Lacná elektrina! – Úloha, v ktorej sa žiaci počas dvoch mesiacov snažili znížiť spotrebu energie vo svojej domácnosti.
  3. 21. október 2050 – Bude nás čakať zelená budúcnosť?
  4. Eko maratón – Skonštruovanie autíčka na ekologický pohon z bežne dostupných
  surovín.
  Do súťaže sa zapojilo 41 tímov z celého Slovenska a náš tím sa prebojoval do TOP 8!

  Ďakujeme našim žiakom za reprezentáciu školy a za to, že užitočne trávili svoj voľný čas.
  Blahoželáme!

 • Čítajme si!

  13. ročník čitateľského maratónu Čítajme si, ktorý organizuje  Linka detskej istoty, sa uskutočnilo dňa 22.6. aj na našej škole. Podujatie, pod ktoré prevzala záštitu pani prezidentka Zuzana Čaputová, chce pritiahnuť čo najväčší počet detí a mládeže ku knihe a zároveň im dať informácie o dostupnosti Linky pomoci pre deti a mládež 116111, kde môžu nájsť pomoc a radu v momente, keď ju budú potrebovať: NON-STOP, BEZPLATNE a ANONYMNE. 258 žiakovi čítalo im blízke texty, ktoré vybrali pani učiteľky, za odmenu dostali záložku Linky detskej istoty a na škole nám zostal krásny podpisový plagát.

 • Tretiaci na dopravnom ihrisku

  Tretiaci sa v júni učili nielen v škole, ale aj aktívne na dopravnom ihrisku v Ružomberku. Pán policajt po teoretickej príprave spustil semafory a jazda sa mohla začať. Po prvých metroch, chybách a niekedy aj zaslúžených "trestoch" si žiaci pravidlá krásne osvojili a nakoniec ich pán policajt pochválil, ako zvládli jazdu aj dodržiavanie pravidiel cestnej premávky. Všetky tieto pravidlá im pomôžu zvládnuť rôzne situácie, v ktorých sa môžu ocitnúť.

 • DEŇ RADOSTI

  Ešte pred skončením školského roka sa nám podarilo zorganizovať veľmi peknú akciu - 1. ročník podujatia Deň radosti. Tento zábavný deň pripravili žiaci 1. stupňa v spolupráci s učiteľmi pre svojich najbližších - rodičov. Všade, kde sme sa pozreli, vládla veselá nálada, radosť z hier a možnosti súťaženia. Podujatie naplnilo svoj zámer, aby sa "rodina školy" stmeľovala a spoznávala. Ďakujeme rodičom a našim šikovným deťom za spoluprácu a príjemne strávené popoludnie.

 • Diplomy a ceny zo súťaže Matematický klokan sú rozdané!

  Ďakujeme všetkým žiakom za účasť v najväčšej medzinárodnej matematickej súťaži a gratulujeme úspešným riešiteľom!

  Zoznam úspešných riešiteľov: Katarína Tóthová (2. A), Emma Vozárová (2. A), Viktória Gyorfyová (3. A), Dominik Ondrejka (3.B), Jakub Adamčiak (4. A), Nina Horváthová (4. A), Ema Podskubová (4. A), Libor Chyla (5. A), Ela Kubíková (5. B), Samuel Baďo (6. A), Hugo Hruška (7. A).

 • Oznam ŠJ

  Z dôvodu koncoročnej uzávierky prosíme žiakov a stravníkov školskej jedálne, aby sa dopredu odhlásili  z obedov ak pôjdu na výlet alebo už nepôjdu na obed.

  Odhlásenie je možné do 24. 6., najneskôr do 27. 6. 2022.

  Dni 28.,29., a 30. 6. budú zablokované, už sa nebude dať odhlásiť.

 • Medzníky 2. svetovej vojny

  Po covidovej prestávke sa v tomto školskom roku konala dejepisná súťaž Medzníky 2. svetovej vojny. Súťaž organizoval Oblastný výbor Zväzu protifašistických bojovníkov v Ružomberku. Na krásnom 3. mieste sa umiestnili dievčatá z 9. B triedy Zuzana Brnová a Tatiana Nováková. Za odmenu okrem vecných cien dostali aj výlet po pamätníkoch Oravy, ktorý spestrila plavba plťou po rieke Orava. Dievčatám veľmi pekne ďakujeme a prajeme veľa ďalších úspechov v štúdiu na strednej škole.

strana:

Novinky

Kontakt

 • Základná škola, Sládkovičova 10, Ružomberok
  Sládkovičova 10, 034 01 Ružomberok
 • 044/4304030, 0911 969 124
  Mgr. Marta Nechalová, riaditeľka školy

  044/4342729 -
  Ing. Ľubica Matejková , zástupca riaditeľa školy,
  044/4304029 -
  Bc. Tatiana Malenčíková, ekonomické oddelenie


  Chcete nám ponúknuť výchovný koncert alebo divadelné predstavenie? Napíšte na mail:

  misikova@najskolark.sk - ak ponúkate akciu pre 1. stupeň,

  janovcikova@najskolark.sk - ak ponúkate akciu pre 2. stupeň