Novinky
Zápis do 1. ročníka
Výtvarná súťaž
Naše šikovné žiačky uspeli vo výtvarnej súťaži “Kreatívne dokresľovanie”. Alica Kubíkova (2.B) obsadila 3. miesto a Lea Lukáčová (4.B) bola tiež medzi ocenenými žiakmi. Obidvom žiačkam blahoželáme k úspechu.
Artefiletický program Dobrá trieda v triedach 2.A, 3.A
DOBRO (aj) DRUŽNE, TVORIVO a HRAVO rozvíjame DOBRÚ TRIEDU
V mesiacoch december až február prišli do našej školy lektorky Katarína Gorná Mireková a Regina Lovišková s cieľom realizovať projekt zameraný na spojenie výtvarného umenia a čítania, kde sa otvorili témy priateľstva, uvedomovania "kto som", spoznali hnev ako ho spracovať.
Žiaci na témy reagovali spontánne, zapájali sa do všetkých aktivít, spolupracovali a učili sa rešpektovať hodnotu ostatných.
Veríme, že sa podarí v tomto projekte pokračovať. Prosíme si viac projektov s rovnakým zámerom do našej školy. Artefiletická metóda má svoje opodstatnenie v práci so žiakmi 1. stupňa ZŠ. Zo srdca ďakujeme lektorkám za odborný a priateľský prístup a tešíme sa na ďalšie stretnutie.
10
Školské kolo Biologickej olympiády kat. D
V marci sa uskutočnilo školské kolo Biologickej olympiády kat. D, už tradične dištančnou formou. V tejto kategórii súťažia žiaci 6. a 7. ročníka základnej školy a 1. a 2. ročníka gymnázia s osemročným štúdiom. Už tradične náročné úlohy z rôznych oblastí biológie - z botaniky, zoológie či mikrobiológie, riešilo 18 žiakov, z toho bolo až 17 úspešných riešiteľov. 1. miesto získala Sofia Zacharová (7.A) a 2. miesto Veronika Tomlyová (6.A). Obidvom našim žiačkam blahoželáme a držíme palce v okresnom kole. Veľmi sa tešíme aj z ostatných úspešných riešiteľov. Ďakujeme!
Druháci spoznali prácu Mestskej polície
V priebehu marca aj naši druháci navštívili a bližšie spoznali prácu Mestskej polície. Okrem prehliadky budovy, kamerového systému mesta Ružomberok, vyskúšali si pracovné nástroje a oblečenie. Naučili sa rozlíšiť Mestskú políciu od Štátnej polície. Celou exkurziou nás sprevádzal pán policajt Jankovič, ktorému patrí veľká vďaka za trpezlivosť odpovedať na rôzne otázky a tiež za odbornú prednášku.
14
Ku Dňu učiteľov
Milí učitelia, učiteľky krásne, milé, s nimi prežívame pekné chvíle.
Učitelia múdri, zlatí, s nimi vždycky všetko platí.
Asistenti nám pomáhajú a vždy nám pri tom aj doprajú.
Ďakujeme, páni učitelia, ste nám vzorom aj priatelia.
Srdce máte veľké, čisté, vaše slová znejú iste.
Keď nám niečo nejde hneď, pomôžete, svet je vpred.
Aj keď šantíme s radosťou, vy vediete nás s múdrosťou.
Preto Vám ďakujeme dnes, že s Vami máme aj radosť, aj stres J
Burza kníh
Marec je každoročne považovaný za mesiac kníh. Pri tejto príležitosti sme sa zapojili aj do BURZY KNÍH. Žiaci mohli počas celého týždňa priniesť knihy, ktoré už majú prečítané alebo ich nepotrebujú. Dostali za ne kupóny, ktoré si vymenili za nové knihy.
Knihám sme tak dali „druhú šancu“. Ďakujeme všetkým, ktorí sa do burzy zapojili.
15
Čítanie našich štvrtákov deťom v materskej škôlke Bystrická cesta a návšteva škôlkarov zo Slniečka u nás v škole.
Deti zo štvrtého ročníka si včera užili návštevu v škôlke , kde potešili detičky rozprávkou v rámci čítania. Pravdaže zaspomínali aj na svoje škôlkarské časy. Vybavili sa im pekné spomienky. Porozprávali predškolákom, čo ich v škole bude čakať, na čo sa môžu už čoskoro tešiť . Dnes sme privítali návštevu zo škôlky Slniečko. Deti si užili svojich malých kamarátov pri spoločnej práci a tiež ich previedli po priestoroch školy. Najväčší úspech mala relaxačná miestnosť. Tešíme sa na všetkých, ktorí k nám prídu už čoskoro na zápis.
8
Deň vody
22. marec bol vyhlásený ako Svetový deň vody organizáciou Spojených národov. V roku 2025 je nosnou témou Svetového dňa vody „ochrana ľadovcov“ pričom zdôrazňuje, že zmiernenie klimatických zmien a prispôsobenie sa úbytku ľadovcov je nevyhnutné na ochranu komunít a ekosystémov. Vedeli ste že? V roku 2023 stratili ľadovce viac ako 600 gigaton vody, čo je najväčšia hromadná strata za posledných 50 rokov. Asi 70 % sladkej vody na Zemi existuje vo forme snehu alebo ľadu. Takmer 2 miliardy ľudí sa spoliehajú na vodu z ľadovcov, topiaceho sa snehu a horského odtoku na pitie, poľnohospodárstvo a výrobu energie. Zvýšené topenie ľadovcov výrazne prispieva k zvýšeniu globálnej hladiny morí, pričom dnešná hladina mora je asi o 20 cm vyššia ako v roku 1900. Ľadovce sa topia rýchlejšie ako kedykoľvek predtým. Ako sa planéta otepľuje, náš zamrznutý svet sa zmenšuje, čím sa kolobeh vody stáva nepredvídateľnejším. Pre miliardy ľudí sa toky roztopenej vody menia, čo spôsobuje záplavy, suchá, zosuvy pôdy a stúpanie hladiny morí. Keďže spoločne pracujeme na zmierňovaní a prispôsobovaní sa klimatickým zmenám, ochrana ľadovcov je najvyššou prioritou. Musíme znížiť emisie skleníkových plynov, aby sme spomalili ústup ľadovcov. A roztopenú vodu musíme spravovať udržateľnejšie. Záchrana našich ľadovcov je stratégiou prežitia pre ľudí a planétu. Ľadovce sú životne dôležité – ich roztopená voda je nevyhnutná pre pitnú vodu, poľnohospodárstvo, priemysel, výrobu čistej energie a zdravé ekosystémy. Preto si aj v našej škole každoročne pripomíname tento dôležitý deň. Na jednotlivých predmetoch počas celého týždňa žiaci robili zaujímavé aktivitky, ktorými si pripomínali, akú významnú a dôležitú úlohu v našom živote táto vzácna a cenná tekutina má a prečo je potrebné ňou šetriť.
11
Úspechy v Okresnom kole astronomickej súťaže
Dňa 25. marca 2025 sa konalo Okresné kolo astronomickej vedomostnej súťaže „Čo vieš o hviezdach?“, ktorú realizuje Krajská hvezdáreň v Žiline. Súťaž pozostáva z troch častí: vedomostného testu, „slepej“ hviezdnej mapy a ústnej odpovede. Obsahovú náplň tvoria otázky z okruhov: všeobecná astronómia, astrofyzika, história astronómie, slnečná sústava, astronomické prístroje, využitie kozmonautických prostriedkov v astronómii. Našu školu úspešne reprezentovali žiaci 8. B triedy. Na 2. mieste sa umiestnila žiačka Izabela Bartošová, 3. miesto obsadila Nina Javoreková a 5. miesto získal Miroslav Gejdoš. Ďakujeme žiakom za ich zodpovednú prípravu a dievčatám blahoželáme za postup do krajského kola!
3
Čitateľský maratón
V dňoch 24. a 25. marca 2025 sa žiaci našej školy zapojili do celoslovenského čitateľského maratónu „Čítajme si ...2025“. Cieľom aktivít bolo podporiť a zvýšiť záujem detí o čítanie. Na výber bolo veľa zaujímavých kníh a žiaci čítali nielen v slovenskom, ale aj v anglickom jazyku. Do spoločného čítania sa zapojilo v našej škole 275 čítajúcich, čím prispievame k prekonaniu minuloročného rekordu čítajúcich po celom Slovensku.
Organizátorom podujatia je Linka detskej istoty, ktorá dáva do povedomia možnosť nájsť pomoc a radu v momente, keď ju deti a mládež budú potrebovať. Žiaci boli počas čítania informovaní o možnostiach pomoci a službách Linky detskej istoty (LDI), ktorá je dostupná nonstop, bezplatne a anonymne pre celé Slovensko.20
MATEMATICKÝ KLOKAN
Dňa 25. marca 2025 sa konala medzinárodná súťaž MATEMATICKÝ KLOKAN. Z našej školy sa do súťaže prihlásilo 71 žiakov v kategóriách: Klokanko 1, Klokanko 2, Klokanko 3, Klokanko 4; Školák 5, Školák 6 a Benjamín 8. Súťažiaci riešili zaujímavé úlohy, ktoré rozvíjajú predstavivosť, obrazotvornosť a logické myslenie. Výsledky súťaže budú zverejnené dňa 16. apríla 2025 na stránke www.matematickyklokan.sk. Ďakujeme všetkým zúčastneným žiakom o prejavený záujem a tešíme sa na ďalší ročník súťaže!
4
Ponožková výzva
21.marca si v celom svete pripomíname Svetový deň Downovho syndrómu. V tento deň sa na znak oslavy ľudskej jedinečnosti nosia dve rozdielne ponožky. A prečo práve ponožky? Rozdielne ponožky sa stali symbolom Svetového dňa Downovho syndrómu preto, lebo ľudský chromozóm má tvar ponožky. Dátum 21.3. je taktiež symbolický, pretože ľudia s Downovým syndrómom majú o jeden 21. chromozóm navyše. Kto by povedal, že jeden chromozóm navyše môže spôsobiť takú zmenu v psychickom aj fyzickom zdraví človeka a úplne zmeniť život aj všetkým naokolo?
Downov syndróm patrí k najbežnejším chromozomálnym poruchám a je najčastejší z vrodených genetických chorôb. Vyskytuje sa vo všetkých etnických skupinách približne u jedného zo 700 živonarodených detí. V priemere sa na Slovensku ročne narodí 30 - 50 detí s Downovým syndrómom. Kvôli charakteristickým znakom sú si ľudia s Downovým syndrómom väčšinou podobní, no každý z nich je jedinečný!
Mnohé činnosti v živote nedokážu tak ako my, ale vedia veľmi ľúbiť, sú priateľskí, obetaví, bezprostrední a úprimní, nehanbia sa, sú srdeční a ochotní kedykoľvek pomôcť. Deti s Downovým syndrómom sa dajú medzi ostatnými spoznať pomerne ľahko - majú okrúhlu tvár, šikmejšie oči, malý nos, jemné rovné vlasy, ktoré zakrývajú široký krk.
Aj napriek zdravotnému znevýhodneniu sú plnohodnotnou súčasťou našej spoločnosti. V tento deň im chceme prejaviť sympatie a spolupatričnosť aj tým, že si na nohy dáme rozdielne ponožky, ktoré nám budú pripomínať, že sme každý iný, no práve to robí náš svet pestrejším a lepším. Lebo byť iný nie je dôvod na vylúčenie, ale na rozvoj našich rozmanitých schopností a záujmov.
Šírme spolu porozumenie a rešpekt k rozdielnosti. Ďakujeme! :)
4
Minibasket show - MBSW
V stredu 19.3. bolo v našej telocvični veselo. Prebiehala tam Minibasket show (MBSW).... Žiaci tretieho a štvrtých ročníkov sa sa zapojili do súťaží v street Basketbale . Deti súťažili v tímových súťažiach zručnosti ako driblingová súťaž, prihrávková súťaž, štafetová agility súťaž, súťaž v zakončovaní v streľbe na kôš. Medzi súťažami prebiehali jednotlivé zápasy družstiev. Deti sa na súťaže a zápasy pripravovali na hodinách telesnej výchovy. Prešli si celé základy basketbalu – naučili sa, ako správne driblovať, prihrávať a hádzať na kôš. V basketbale sa naše deti neustále vylepšujú. Zlepšujú svoju koordináciu a obratnosť. Posilňuje sa im aj fyzická zdatnosť . A tiež sa u nich rozvíja schopnosť spolupracovať, rešpektovať pravidlá a komunikovať s rovesníkmi. Ďakujeme za takéto aktivity, ktoré deti nielen zabávajú, ale aj motivujú a hlavne bavia. Tešíme sa na ďalšie kolá, do ktorých niektoré deti postúpili v apríli. Budeme im držať palce a naďalej podporovať.
7
1. miesto vo výtvarnej súťaži
"Dieťa a príroda,, je názov výtvarnej súťaže, ktorú každoročne organizuje Obvodná poľovnícka komora v Ružomberku. Úlohou detí je ľubovoľnou výtvarnou technikou zobraziť vzťah človeka k prírode a zvieratám. Aj tento rok sa tešíme z krásneho 1. miesta, ktoré získal žiak 5. A triedy Timotej Heřman. Blahoželáme!
Mini talent show
Dňa 28.02.2025 sa uskutočnila školská akcia pod názvom Mini talent show.Deti zo školských klubov ukázali svoj talent a určite aj odvahu. Predviedli, čo všetko dokážu a veru toho nebolo málo. Všetci zúčastnení boli na konci odmenení obrovským potleskom a diplomom na pamiatku. Veľká vďaka malým talentom.
23
Kvalifikácia na OK vo vybíjanej
V piatok 14.3.naše žiačky reprezentovali školu v kvalifikácií o postup do OK vo vybíjanej. Za ZŠ Sládkovičova nastúpil vynikajúci tím v zložení: L. Bačíková, D. Gejdošová, L. Zahradníková - 6.A, T. Muríňová, L. Petrezsilová - 6.B, Š. Nováková, L. Michalcová, E. Tichá, A. Semanová, D. Vantolová, S. Zacharová - 7.A, Vanesa Lemese - 8.A. Dievčatá boli perfektne pripravené, nič sme nenechali na náhodu, len nám chýbalo trošku pridať v koncovej prudkej strele. Inak baby hrali perfektne!!! V skupine sme si zmerali sily so ZŠ Bystrická cesta, ZŠ s MŠ Likavka a so ZŠ Andreja Hlinku. Nakoniec postúpili dievčatá z Bystrickej cesty, keďže postupoval iba 1.tím. Za prípravu ďakujeme p. uč. Jeleníkovej a dievčatám ďakujeme za svedomitú prípravu na hodinách TSV, ale aj v ich voľnom čase.
Burza kníh
Súťaž!
Návšteva knižnice Katolíckej univerzity
Vo vývine dieťaťa má kniha významné výchovné poslanie. Vstupuje do jeho života v predškolskom veku a sprevádza ho cez všetky vývinové obdobia až po dospelosť. Čítanie príbehov a rozprávok podporuje detskú predstavivosť a pomáha deťom chápať okolitý svet. Hoci si dnes detské knihy môžeme ľahko kúpiť v ktoromkoľvek kníhkupectve, návšteva knižnice má pre deti jedinečné čaro. Knižnica je miesto, kde to ,,žije“ knihami. V priestoroch knižnice je cítiť vôňu kníh a človek tam môže pobudnúť s dobrou knihou v ruke. Aj toto sú dôvody, ktoré nasmerovali žiakov štvrtých ročníkov navštíviť knižnicu Katolíckej univerzity v našom meste a stráviť hodiny slovenského jazyka netradičným spôsobom. Návšteva knižnice bola pre žiakov veľmi hodnotná. Žiaci boli v knižnici oboznámení najmä s postupom vyhľadávania knižných titulov, rozdelením kníh podľa oblastí spoločenského, vedeckého, kultúrneho života a s možnosťami zapožičania kníh a časopisov. A tiež mali možnosť prehliadnuť si nádherné priestory tejto knižnice. Pracovníčka univerzitnej knižnice pani Anna Chlebničanová sa deťom venovala veľmi dlhý čas, za čo sa jej chceme touto cestou poďakovať. Deti sa dozvedeli veľa zaujímavostí o tejto unikátneho stavbe, ale aj o knihách, ktoré sa v nej nachádzajú. Návštevou knižnice sme si zároveň pripomenuli mesiac marec ako mesiac knihy.
12