Jesenné prázdniny 2023/2024
Supervízne stretnutie rovesníckych mediátorov
V stredu 18.10.2023 sa v našej škole uskutočnilo supervízne stretnutie žiackych rovesníckych mediátorov s odbornou garantkou programu lektorkou Mgr. Dušanou Bieleszovou. Školská a rovesnícka mediácia je vzdelávací program pre školy, ktorý nás učí riešiť konflikty nekonfliktnou formou - prostredníctvom zmierovania, stavia na budovaní zdravých medziľudských vzťahov a komunikácii.
Tím rovesníckych mediátorov pod vedením pani učiteľky Moniky Sanigovej bol doplnený o mladších žiakov. Tí starší sa vynikajúco zhostili úlohy mentorov. Pozrieť nás prišla pani riaditeľka Marta Nechalová, ale aj pani zástupkyňa vedúceho katedry pedagogiky a psychológie PgF KU v Ružomberku Katarína Tišťanová, ktorá má vo svojom portfóliu okrem didaktiky, moderných edukačných metód, pedagogickej a sociálnej komunikácie aj taký predmet, akým je zvládanie konfliktných situácií.
Vymenili sme si skúsenosti, doplnili informácie a našim rovesníckym mediátorom zaželali veľa trpezlivosti, dobrej všímavosti a rozvahy pri zvládaní nových výziev v rovesníckej mediácii .
3
Pozvánka na stretnutie s vnúčatami
"Dávaj príkazy"
Dá sa programovať bez počítača? Áno, dá sa! Tak o tom sa presvedčili žiaci 2.A na návšteve v ZŠ Zarevúca, kde nás pani učiteľka Aďka Sohlerová previedla svetom kódovania, resp. tým, že sa dá programovať aj bez počítača. Deti si vyskúšali rolu „kódera“, ale aj rolu „robota", ktorý sa riadil pokynmi kódera. Vyskúšali si to všetci žiaci a z novej skúsenosti mali veľkú radosť. Ďakujeme za príjemné strávený čas a novú skúsenosť.
1319.10.2023
E-testovanie JESEŇ 2023
V období od 4. októbra do 15. novembra 2023 pripravil NIVAM (Národný inštitút vzdelávania a mládeže) pre základné a stredné školy v systéme e-Test elektronické testy zo slovenského jazyka a literatúry, maďarského jazyka a literatúry, matematiky, slovenského jazyka a slovenskej literatúry, anglického jazyka (úroveň A2, B1 a B2) a aj testy overujúce čitateľskú a matematickú gramotnosť.
Tieto testy sú vhodné na opakovanie a prehlbovanie učiva z uvedených predmetov a sú v súlade s platnými vzdelávacími štandardmi pre ISCED 1, ISCED 2, resp. ISCED 3 (Štátny vzdelávací program) pre daný testovaný predmet.
Testovanie v našej škole prebiehalo v dňoch 16. – 20. Októbra 2023 nasledovne:
- 16.10. - 9.A - anglický jazyk
- 16.10. - 9.B - anglický jazyk
- 16.10. - 5.B - matematika
- 17.10. - 6.A - čitateľská gramotnosť
- 19.10. - 8.A - slovenský jazyk a literatúra
- 20.10. - 5.A - matematika
- 20.10. - 9.B - matematická gramotnosť
Termín sprístupnenia výsledkov: koniec novembra 2023 (žiaci svoj predbežný výsledok uvidia ihneď po ukončení testu).
9
Školské kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry
Olympiáda zo slovenského jazyka a literatúry má už stále miesto v rámci predmetových olympiád. Jej cieľom je prehlbovať, rozvíjať a upevňovať komunikačné zručnosti žiakov základných škôl, rozširovať záujem žiakov o sebavzdelávanie a zvýšiť záujem o slovenský jazyk a literatúru.
17. októbra sa stretlo štrnásť žiakov z 8. a 9. ročníka, aby si zmerali sily vo svojich jazykových zručnostiach. Naši súťažiaci si výborne poradili s vedomostným testom, transformáciou slohového útvaru a nakoniec zvládli aj náročné umenie rečníctva.
Úspešnými riešiteľmi sa stali Nadežda Némethová z 9. B triedy a Lukáš Holubčík z 9. A triedy. V okresnom kole nás bude reprezentovať víťaz kategórie C Lukáš Holubčík.
Všetkým súťažiacim ďakujeme, víťazovi blahoželáme a želáme veľa úspechov v okresnom kole.
5
Technická olympiáda
Dňa 11.10. sa v našej škole uskutočnilo školské kolo Technickej olympiády online formou. Do súťaže sa zapojilo 41 žiakov. V kategórii A (8. - 9. ročník) obsadil 1. miesto Dominik Herbst (9. A), 2. miesto Hugo Hruška (9. A) a 3. miesto Lukáš Holubčík (9. A). V kategórii B (5. - 7. ročník) 1. miesto obsadil Radim Palovič (7. B), 2. miesto Matúš Ďurica (7.B), 3. miesto Miroslav Gejdoš (7.B). Do okresného kola postupujú: Domink Herbst, Hugo Hruška a Radim Palovič. Víťazom gratulujeme a držíme palce v okresnom kole.
6. október – Svetový deň úsmevu
Úsmev, nie je žiadna šifra, je to malá výhra líc, úsmev, skús ho ďalej prihrať, oblúčikom do ulíc... Túto pieseň pozná určite každý z nás. A práve táto skladba v našej škole veselo vyhrávala už od samého rána. Prečo? Lebo sme si spoločne chceli pripomenúť Svetový deň úsmevu, ktorý už od roku 1999 pripadá na prvý októbrový piatok. Za jeho vznik vďačíme autorovi veselej žltej tváričky, ktorá sa na nás už celé desaťročia spokojne usmieva. Žiacka školská rada sa aktívne chopila iniciatívy a jej členovia pre spolužiakov a učiteľov pripravili deň, ktorý sa niesol v znamení dobrej nálady a príjemnej atmosféry. Takmer každé dvere v škole zdobil vtip, teda žiaci mali čo robiť, ak si ich chceli prečítať všetky a zabaviť sa. Zástupcovia žiackej školskej rady po celý deň na detské či dospelácke tváre maľovali „smajlíky“, mladší žiaci aktívne vymaľovávali usmiate tváričky a svoje výtvory hádzali do škatúľ, ktoré boli vytvorené špeciálne na tento deň. Starší žiaci do nich zas hádzali lístočky, v ktorých uviedli, koho rozosmiali a ako sa im to podarilo. Už si len treba počkať na výsledky žrebovania. 😊 A určite sa aj naďalej spoločne snažme o to, aby nám úsmev zdobil tváre čo najčastejšie, lebo je lacnejší ako elektrina, ale dáva viacej svetla.
Zážitkový festival vedy "Európska noc výskumníkov (European Researchers Night)"
Zážitkový festival vedy "Európska noc výskumníkov (European Researchers Night)" je najväčšou celoeurópskou iniciatívou zameranou na popularizáciu výskumu a inovácií. Už 17. ročník tohto podujatia sa koná v 26 krajinách Európy s nosnými témami. Cieľom festivalu je podnietiť mladých ľudí k aktivite, zážitkovému vzdelávaniu, k tomu, aby lepšie spoznali vedu a ľudí, ktorí za ňou stoja. Naši mladí vedátori – žiaci 8.A si na tomto podujatí v Žiline mohli okrem iného vyskúšať ochranný odev pri úniku chemických látok, precvičiť si svoje schopnosti pri poskytnutí prvej pomoci, odmerať EKG, identifikovať páchateľa na mieste činu. Očarili ich chemické pokusy aj virtuálna realita, neodolali ani deep fake technológii. Svoje vedomosti si preverili pri poznávačke rôznych druhov biopotravín. Pozorovali inovatívne prístroje, ktoré nám uľahčujú život - 3D tlačiarne v akcii, roboty,... Zistili, že nové vedecké poznatky sú prínosom v každodennom živote, šetria vodu, energiu, myslia na životné prostredie, dokonca môžu byť aj zábavné.
9