Svoj sviatok naši žiaci každoročne oslavujú zaujímavými aktivitami a od učenia v škole si všetci trochu oddýchnu. Čakali ich spoločenské hry, zmrzlina, detské ihrisko aj zaujímavé filmové predstavenie. Starší žiaci strávili príjemné predpoludnie opekačkou v prírode a nemohla chýbať ani prestrelka v Laser Aréne. Každý si užil svoj "detský deň" naplno.
DEŇ DETÍ
Noc v škole s piatakmi
Kto by si myslel, že naši piataci majú dosť školy počas dňa, mýli sa. Inokedy tiché priestory po zotmení ožili, triedy sa zmenili na spálne a zaujímavý večer sa mohol začať. Presvedčte sa na vlastné oči, že to bola noc plná zábavy, smiechu a dobrodružstva.
Štvrtáci na dopravnom ihrisku
Štvrtáci mali znova úžasnú príležitosť zlepšiť svoje znalosti v oblasti dopravných pravidiel a bezpečnosti pri jazde na bicykli v rámci návštevy detského dopravného ihriska v našom meste. Táto návšteva okrem teórie zahŕňa aj praktický výcvik, ktorý prebiehal pod dohľadom skúseného mestského policajta. Po teoretickej časti nasledoval praktický výcvik, ktorý bol pre štvrtákov skutočným zážitkom. Mali príležitosť preukázať svoje schopnosti v rôznych dopravných situáciách, ktoré boli vytvorené na ihrisku. Uplatňovali pravidlá, zastavovali na semaforoch, dodržiavali prednosť v jazde a získavali dôležité skúsenosti v bezpečnom ovládaní jazdy na bicykli.
Táto návšteva detského dopravného ihriska bola príjemným zážitkom pre našich štvrtákov. Spoločne sa zabávali a naučili sa veľa dôležitých vecí o bezpečnosti na cestách.
Čítajme si 2023
Piatok 26.5. priniesol na našej škole zaujímavú akciu a motiváciu k čítaniu. Do akcie "Čítajme si" sa celkovo zapojilo 235 žiakov našej školy. Počas celého vyučovania sme venovali čas čítaniu, čo podporilo záujem o knihy a literatúru. Tento nádherný projekt bol organizovaný Linkou detskej istoty a mal podporu aj zo strany pani prezidentky Čaputovej. Je to dôležitá iniciatíva, ktorá sa snaží podporiť čítanie medzi deťmi a mládežou a rozvíjať záujem o literatúru. Žiaci sa zapájali do čítania rôznych žánrov kníh a textov podľa veku. Od dobrodružných príbehov, rozprávok, až po pravdivé príbehy z nášho regiónu. Aby sme podporili ďalší rozvoj čitateľských zručností žiakov, dostali ako odmenu krásne záložky. Tieto záložky budú slúžiť nielen na označovanie stránok v knihách, ale budú nám pripomínať aj túto skvelú akciu a našu lásku k čítaniu.
Okresné kolo v atletike
V máji sme sa so žiakmi 2. stupňa zúčastnili Okresného kola v atletike. Naši atléti štartovali v rôznych disciplínach a snažili sa podať najlepšie výkony, no na umiestnenie to nestačilo. Aj keď sa nám nepodarilo zvíťaziť, ďakujeme našim mladým športovcom za reprezentáciu školy, tímovosť a veľkú snahu pri jednotlivých disciplínach.
Zbierka Unicef "Modrý gombík"
Zbierka Modrý gombík pomáha deťom v núdzi po celom svete. Vyzbierané finančné prostriedky sú venované deťom, ktoré trpia v podmienkach humanitárnej krízy. Pravidelne ju organizuje Slovenská nadácia pre UNICEF. Sme nesmierne hrdí, že do zbierky, ktorá v našej škole prebiehala v dňoch 17. - 19. 5. 2023, sa naši žiaci a učitelia zapojili s veľkou radosťou. Za ich ochotu pomôcť boli odmenení modrým gombíkom. Podarilo sa nám spolu vyzbierať 262,27 €. ĎAKUJEME všetkým, ktorí prispeli a pomohli.
Medzníky 2. svetovej vojny
Dňa 17. mája sa v priestoroch Mestského úradu v Ružomberku pod záštitou Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov uskutočnilo okresné kolo dejepisnej súťaže Medzníky 2. svetovej vojny. Súťaž bola určená pre žiakov základných škôl a osemročných gymnázií. Našu školu reprezentovali Paulína Hrušková a Tomáš Kozár, žiaci 9. A triedy.
Súťaž pozostávala z dvoch kôl. V prvom kole si žiaci ťahali otázky z troch tematických celkov: Bitky počas 2. svetovej vojny v Európe a vo svete, Slovensko a 2. svetová vojna, Holokaust. Druhou časťou súťaže bolo odprezentovanie pripravenej prezentácie s tematikou 2. svetovej vojny.
Naše dvojčlenné družstvo si počínalo vynikajúco. Žiaci získali 1. miesto!
Členovia Zväzu protifašistických bojovníkov ocenili záujem o dejiny všetkých účastníkov súťaže výletom, ktorý sa uskutoční v júni.
Paulíne a Tomášovi blahoželáme k dosiahnutému úspechu!
Literárno-dejepisná exkurzia Jasenová - Dolný Kubín
Podľa hesla „lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť“ sme sa s našimi žiakmi vydali po stopách velikánov slovenskej literatúry - Martina Kukučína a P. O. Hviezdoslava.
Našou prvou zástavkou na Orave bol rodný dom spisovateľa Mateja Bencúra – Martina Kukučína v malebnej dedinke Jasenovej. Všetci sme sa dnu nevošli, a tak sme museli skláňať hlavy pod nízkymi stropmi a pozorne sme počúvali o životoch ľudí vo vtedajších ťažkých časoch. Dozvedeli sme sa, prečo si Maťko Bencúrovie zvolil pseudonym Kukučín, ako sa mu ťažko lúčilo so svojou rodnou dedinou, keď odchádzal na ďaleké štúdiá i to, aký hlboký cit ho pútal k rodnej vlasti, do ktorej sa vždy túžil z cudziny vrátiť.
Naša cesta z Jasenovej pokračovala do Dolného Kubína, v ktorej sme navštívili Florinov dom a expozíciu nášho najväčšieho slovenského básnika, P. O. Hviezdoslava. Zanietená lektorka pútavo predstavila študentské časy básnika, jeho tvorbu, rodinné vzťahy a putá s rodným krajom. Pozreli sme si originálne oblečenie tohto slovenského velikána i jeho známu viazanku, ktorou zakrýval vizuálne nedostatky.
Dopriali sme si aj trochu oddychu a vyskúšali najlepšiu zmrzlinu v okolí. S novými zážitkami sme sa spokojní vrtátili domov.
Deň Slnka
Deň Slnka vyhlásila OSN v rámci programu pre životné prostredie UNEP - United Nations Environment Programme (Environmentálny program spojených národov). Slnko je naša najbližšia hviezda a zároveň najjasnejšia hviezda na oblohe. Svojím žiarením vytvára podmienky pre život organizmov na Zemi. Tento deň je určený na pripomenutie významu a dôležitosti Slnka, ale aj na propagáciu ekológie a významu ochrany životného prostredia, odborných činností a pozorovaní v oblasti slnečnej fyziky. Všetci máme radi slnečné rána, teplé slnečné dni a v neposlednom rade Slnko inšpiruje mnohých básnikov a spisovateľov. Preto sme si aj my v škole pripomenuli tento sviatok. Deti sa nielen dozvedeli zaujímavosti o našej najbližšej hviezde, ale vzdali poctu tejto obrovskej hviezde aj na pracovnom vyučovaní či telesnej výchove.
Modrý gombík 2023 - spojme sa pre dobrý skutok
Milí rodičia a žiaci,
v dňoch 17.5. - 19.5. bude na našej škole prebiehať zbierkaMODRÝ GOMBÍK UNICEF 2023.
Je venovaná deťom, ktoré žijú v krajinách, kde zúria vojny alebo ich pustošia prírodné katastrofy. Na svete sú milióny detí, ktoré sa trápia a aj my môžeme byť ich nádejou. Podporiť zbierku môžete priamo v škole symbolickou sumou, ktorú vhodíte do určenej pokladničky. S pokladničkami budú navštevovať triedy naši dobrovoľníci.
Prispieť môžete aj SMS v tvare MODRY GOMBIK na číslo 844 (1 SMS = 3 €) alebo cez www.modrygombik.sk
Za Váš dobrý skutok veľmi pekne ĎAKUJEME.Výnos zbierky MODRÝ GOMBÍK 2023 bude venovaný na programy duševného zdravia pre deti vo svete aj na Slovensku.
Straty a nálezy
Milí rodičia, opäť sa nám za posledné obdobie v škole zhromažďuje množstvo zabudnutých vecí (viď. fotogaléria). Ak vaše deti niečo stratili alebo zabudli, môžete sa zastaviť v škole a pozrieť sa, či zabudnutá vec nečaká na svojho majiteľa vo vestibule.
V prípade, že nikto neprejaví o veci záujem do 19.5.2023 (PIATOK), venujeme ich na charitatívne účely.
ZBER PAPIERA 2023
Všetci vieme, že recyklačný cyklus je ekologicky a ekonomicky výhodný. Šetrí energiu, znižuje ekologickú záťaž prostredia. Zberový papier je významnou surovinou, napríklad pri výrobe hygienických, baliacich a obalových papierov. Naši žiaci ho každoročne nazbierajú niekoľko ton. Aj tento rok sa nám podarilo nazbierať celkovo za školu 6223,6 kg papiera. Tešíme sa a veľmi ďakujeme všetkým zúčastneným, ktorí zbierali, a tiež pomáhali v škole s nosením, ukladaním, vážením, triedením a upratovaním. Veľké ďakujem patrí hlavne našim žiakom z 9.B, ktorí pomáhali najviac, a teda mali naozaj čo robiť. S upratovaním po zbere pomohli aj naši malí drobci. A tiež treba pochváliť triedu 1.A, ktorá nazbierali v rámci celej školy najviac papiera - až 761 kg. Už teraz sa začal nový cyklus začiatku recyklácie, ktorý bude opäť zavŕšený v mesiaci apríl 2024. Primárnym cieľom bude opäť dostať do povedomia detí potrebu obnoviteľnosti a recykláciu použitých materiálov s akcentom na priamu účasť a pomoc pri zbere a spracovaní odpadového papiera samotnými žiakmi, získanie potrebných vedomostí a zručností v neposlednom rade pracovných návykov.
Koncoročný výlet prvého stupňa
Koncoročný výlet, na ktorom sa zúčastnili naši prváčikovia, druháčikovia a tretiačikovia 21.6. v Pribyline sa vydaril. Počasie sme mali ukážkové, program úplne jedinečný a detičky poslúchali. Videli a zažili sme toho ozaj veľa. Viezli sme sa vláčikom, pripravený bol pre nás úplne úžasný program, v ktorom sme sa dozvedeli mnoho informácií o železnici, vláčikoch, živote v minulosti, či práci remeselníkov. Vyskúšali sme si zopár remesiel, prešli náučným chodníkom so stopami zvieratiek, na chvíľu sme sa ubytovali v medveďom brlohu, vypočuli si rozprávku a vytvorili vlastného Guľku - Bombuľku z rozprávky. Odvážlivci si vyskúšali pocitový chodník alebo opičiu dráhu. Na záver si každý z nás odniesol zopár suvenírov. A zdraví a šťastní sme sa vrátili späť domov. Takže opäť vydarený výlet.
Včelárska beseda pokračuje pre našich prváčikov a tretiakov
Okresné kolo súťaže Carroll's Wonderland
27. apríla 2023 naši najlepší prvostupniari súťažili v prednese anglických básni. V okresnom kole súťaže Carroll's Wonderland si vyrecitovala 3. miesto Katka Tóthová z 3. A. Gratulujeme! Za vzornú reprezentáciu ďakujeme aj našim recitátorkám Ninke Palenčíkovej z 3.A a Timejke Muríňovej zo 4.B.
Včelárska beseda s druhákmi
Med - úžasný produkt prírody, bez ktorého si nevieme predstaviť Vianoce v podobe perníkov, či ako prvú pomoc pri chrípke. Aj napriek súčasnej dobe, ktorá sa spolieha skôr na silu človeka pri liečení, ako na silu prírody, má med svoju dôležitú úlohu. Keďže sa žiaci v prvouke, a aj v rámci environmentálnej výchovy zoznamujú so životom včiel z odborného hľadiska, niet nad názorné učenie. Práve preto sme oslovili pána včelára Mihoka s manželkou z Lúčok, aby deti zasvätili do života a práce nielen včelára, ale aj včiel. Pán včelár nám porozprával všetky zaujímavé informácie o vývine včielok, jednotlivé fázy jej života a ich charakteristiku (včielka-vajíčka, včielka-kukla, včielka-upratovačka, včielka-kŕmička, včielka-lietavka-výskumník-hľadač, včielka-robotnica). Oboznámil nás s úlohou kráľovnej, no a samozrejme s namáhavou prácou pri celoročnej starostlivosti o úľ, pri spracovaní medu a výrobe rámikov do úľov. Deti sa mohli všetkého dotknúť, či už to boli plásty, vosk, rámček, úľ alebo dymák. Vypočuli si odpoveď na otázku: "Čo robiť, ak ma uštipne včela?" Zaujímavá bola i tá časť, v ktorej sme sa dozvedeli o produktoch včiel. Väčšina z nás sa domnievala, že je to med či vosk. Dnes už vieme, že je to i jed, peľ, propolis či včelia materská kašička. Malo by byť i pre nás vzorom životné krédo včiel: „Kto nepracuje, nech neje!“ V prípade včiel musí opustiť ich spoločenstvo. Na záver našej 90 minútovej besedy si deti vyskúšali funkčný dymák, pomocou ktorého sa včielky zadymujú pre zjednodušenie práce včelára so včelami. A na záver si vytvorili svoju vlastnú sviečku z vosku. Pánovi včelárovi Mihokovi s manželkou sa chceme poďakovať za úžasný zážitok, ktorý mohli žiaci aj prežiť, vidieť a zároveň sa učiť. Na ukážku prikladáme pár fotografií.
NÁM JE V ŠKOLE VŽDY DOBRE!
Preto sme tu opäť strávili aj NOC V ŠKOLE. Boli sme tu nielen žiaci 2.A, ale aj naši spolužiaci z 3.A. Okrem upevňovania kolektívneho ducha sme sa vzájomne pobavili interaktívnym divadlom, spoločenskými a pohybovými hrami a súťažami. No najviac sme sa tešili na tradičnú skúšku odvahy - tentoraz zameranú nielen na prekonanie vlastného strachu, ale i precvičenie si bystrosti vnímania pri hľadaní obrázkového pokladu. Už teraz sa tešíme na našu "prespávačku" budúci rok!
DEŇ ZEME 2023
Oslavy Dňa Zeme majú každý rok vlastnú tému a v tomto roku je mottom „Investujte do našej planéty“. Pripomína nám, že každý je zodpovedný za záchranu ľudstva pred klimatickou krízou – vlády, inštitúcie i jednotliví občania. Zemské zdroje nie sú nevyčerpateľné, a preto sa treba venovať otázkam životného prostredia a prostredníctvom spoločného celosvetového úsilia chrániť jej poklady. Naša planéta je naším domovom, o ktorý by sme sa mali s láskou starať. A práve preto každoročne k tomu prispievame aj my s našimi žiakmi. Na našej škole sa tento rok mohli deti z tried zapojiť do týždennej výzvy, a tak usilovne pracovali na projektoch, kvízoch, a dokonca napísali pre našu planétu list, čo všetko by jej zapriali k sviatku. Po teoretickej príprave prišla na rad praktická. V nej si všetky triedy podľa stanoveného harmonogramu vyskúšali prácu v teréne. Tento rok sme v našej škole spestrili program aj o sadenie ovocných stromov a kríkov v našej školskej záhrade v spolupráci s Komunálnymi službami mesta Ružomberok a tiež členmi OV SZZ, ktorí vykonali odborné práce a deťom poskytli nielen ukážky sadenia nových ovocných stromov a kríkov, ale aj ukážky ošetrenia a zrevitalizovanie už tých starších. Žiaci vyčistili školský areál, zveľaďovali jeho prostredie, iné triedy sa pustili do čistenia okolia školy, koľajnicíc, sídliska Baničné, bočných uličky a nevynechali tiež brehy rieky Revúca. A odpodkov našli teda neúrekom. Ďakujeme všetkým zúčastneným na tejto akcii. Ukázali, že im nechýba pracovitosť, šikovnosť a úprimný záujem o čistú prírodu a prostredie, kde žijú. Deň Zeme podporili svojou aktívnou účasťou aj primátor a viceprimátor mesta Ružomberok so skupinou mestských poslancov, ktorí sa aj aktívne zapojili do projektu formou výsadby ovocných stromov v školskej zahrade. Verím, že pravidelným, cieleným, zámerným a komplexným pôsobením v oblasti environmentálnej výchovy na žiakov vybudujeme a následne upevníme ich kompetencie a zručnosti s dôrazom na schopnosť prirodzene, samostatne a zodpovedne realizovať starostlivosť o všetku zeleň v areáli našej školy a svojho okolia. V priložených fotografiách si môžete pozrieť zúčastnených priamo v akcii.
Zdravé nôžky
Plochá noha sa u školákov môže zdať len kozmetickou chybičkou, ale niekedy býva celoživotným problémom. Často trpia kolená, chrbtica aj bedrové kĺby. Žiakom zo 4.A prišiel p. Laclavík ukázať, ako predchádzať plochej nohe a cvičiť nožičku tak, aby mala správnu klenbu. Okrem zábavy sme sa aj zapotili, potrápili so zdvíhaním obrúskov, chodením po "teréne" a ohýbaním neposlušných prštekov na nožičkách. Deti boli nadšené z tohto nového zážitku. Žískali nové vedomosti a zručnosti, ktoré im pomôžu udržať si zdravé nohy aj v budúcnosti. Veríme, že aj vďaka tejto hodine sa nám podarí zlepšovať celkové zdravie našich žiakov.
Anglicko-slovenský čitateľský maratón 2023
V poradí už 6. ročník našej čitateľskej súťaže sa po dlhšej prestávke opäť uskutočnil na pôde našej školy, a bol skvelý. Zúčastnilo sa na ňom 35 žiakov z piatich základných škôl z Ružomberka - ZŠ Zarevúca, ZŠ, Bystrická, ZŠ Dončova, ZŠ Lipt. Teplá a samozrejme ZŠ Sládkovičova.
Na súťažné čítanie bola vybratá kniha Hobit od J. R. R. Tolkiena. Z nej sa prečítalo 5596 slov po anglicky a 4973 slov po slovensky. Spolu sa teda prečítalo 10 569 slov. Okrem súťažného čítania si mohli žiaci vylepšiť bodové skóre vo vedomostnom online kvíze.
Ceny boli udelené 7 súťažiacim v dvoch kategóriách za získané počty bodov a 1 špeciálnu cenu udelila porota za umelecký dojem. Každý súťažiaci dostal na pamiatku záložku a sladkú odmenu.
Našu školu reprezentovalo 7 žiakov: Valentína Šnauková, Miroslav Gejdoš, Martin Frič, Nina Javoreková, Caterina Gallas, Tomáš Kozár a Ema Sanigová. Najviac sa darilo našim žiakom v 1. kategórii, v ktorej 1. miesto vyhrala Valentínka Šnauková (5. B) a 2. miesto obsadil Martin Frič (6.B). Srdečne gratulujeme!
Ďakujeme našim žiakom, ktorí pod vedením pani učiteľky Ivky Dutkovej vytvorili nádhernú výzdobu školy, obdivovali sme ju všetci. Tiež veľká vďaka patrí všetkým pani učiteľkám, ktoré svojich žiakov pripravovali na súťaž a boli aj členkami poroty. Verte, že je to práca veľmi ťažká. Tešíme sa opäť o rok.