21.marca si v celom svete pripomíname Svetový deň Downovho syndrómu. V tento deň sa na znak oslavy ľudskej jedinečnosti nosia dve rozdielne ponožky. A prečo práve ponožky? Rozdielne ponožky sa stali symbolom Svetového dňa Downovho syndrómu preto, lebo ľudský chromozóm má tvar ponožky. Dátum 21.3. je taktiež symbolický, pretože ľudia s Downovým syndrómom majú o jeden 21. chromozóm navyše. Kto by povedal, že jeden chromozóm navyše môže spôsobiť takú zmenu v psychickom aj fyzickom zdraví človeka a úplne zmeniť život aj všetkým naokolo?
Downov syndróm patrí k najbežnejším chromozomálnym poruchám a je najčastejší z vrodených genetických chorôb. Vyskytuje sa vo všetkých etnických skupinách približne u jedného zo 700 živonarodených detí. V priemere sa na Slovensku ročne narodí 30 - 50 detí s Downovým syndrómom. Kvôli charakteristickým znakom sú si ľudia s Downovým syndrómom väčšinou podobní, no každý z nich je jedinečný!
Mnohé činnosti v živote nedokážu tak ako my, ale vedia veľmi ľúbiť, sú priateľskí, obetaví, bezprostrední a úprimní, nehanbia sa, sú srdeční a ochotní kedykoľvek pomôcť. Deti s Downovým syndrómom sa dajú medzi ostatnými spoznať pomerne ľahko - majú okrúhlu tvár, šikmejšie oči, malý nos, jemné rovné vlasy, ktoré zakrývajú široký krk.
Aj napriek zdravotnému znevýhodneniu sú plnohodnotnou súčasťou našej spoločnosti. V tento deň im chceme prejaviť sympatie a spolupatričnosť aj tým, že si na nohy dáme rozdielne ponožky, ktoré nám budú pripomínať, že sme každý iný, no práve to robí náš svet pestrejším a lepším. Lebo byť iný nie je dôvod na vylúčenie, ale na rozvoj našich rozmanitých schopností a záujmov.
Šírme spolu porozumenie a rešpekt k rozdielnosti. Ďakujeme! :)