Tento štátny sviatok je dôležitým pre nás všetkých, hoci len málokto z našich žiakov doteraz vedel, prečo. 17.novembra si pripomíname tzv. nežnú revolúciu, po ktorej došlo k pádu totalitného komunistického režimu a k premene našej spoločnosti v demokratickú.
Na začiatku bola nevinná manifestácia...
V deň študentstva, 17. novembra 1989, ako aj v deň uctenia pamiatky smrti Jana Palacha, ktorý sa v roku 1969 na protest sovietskej okupácie upálil, sa rovnako ako po iné roky konala manifestácia, organizovaná Socialistickým zväzom mládeže. Pochod bol plánovaný niekoľko mesiacov vopred a bol povolený mestským výborom KSČ.
Večer na národnej triede v Prahe manifestujúcich študentov zastavil policajný kordón. Asi 2000 študentov sa dostalo do izolácie medzi dva oddiely zásahových jednotiek. Manifestujúci študenti sa napriek napätej situácii správali pokojne, nejavili žiadne známky agresivity. Študentky na znak pokory rozdávali príslušníkom bezpečnosti kvety, mnohí prestrašene plakali a prosili, aby ich pustili. Okolo pol deviatej boli študenti zatlačení smerom k postranným uličkám, bolo použité vodné delo a veľa študentov bolo surovo zbitých. Po deviatej bola manifestácia rozohnaná. Nezávislá lekárska komisia neskôr zistila, že bolo zranených 568 ľudí. Študenti umeleckých škôl sa rozpŕchli do pražských divadiel, kde získali podporu hercov. Začalo sa uvažovať o štrajku v divadlách a na vysokých školách.
Na druhý deň divadlá vyhlásili týždenný štrajk a vytvorila sa politická opozícia. Na Slovensku vznikla Verejnosť proti násiliu a v Čechách Občianske fórum. Od tohto dňa ľudia pravidelne počúvali pravdivé informácie z rádia Slobodná Európa, ktoré však vysielalo nielen pre nás, ale aj pre našich krajanov, ktorí či už dobrovoľne alebo nedobrovoľne opustili našu krajinu a začali sa vracať z emigrácie.
Ale spev dovtedy "zakázaných" spevákov sa už ozýval aj z celoštátnych rádií a ulíc miest, kde sa denne ľuďom prihovárali ľudia, ktorí bojovali proti komunistickému režimu.
Odpor voči komunistickému systému zjednotil všetkých ľudí bez ohľadu na ich rozdielne názory. Gustáv Husák, vtedajší prezident Československa, zrušil vedúcu úlohu Komunistickej strany v štáte a v spoločnosti. Medzi komunistami a opozíciou došlo nakoniec k dohode. Václav Havel bol zvolený za nového prezidenta a prišli aj prvé slobodné voľby.
Tieto novembrové dni prešli bez krviprelievania, preto sa o nich hovorí ako o nežnej alebo o zamatovej revolúcii. Začiatkom decembra sa otvorili hranice a padla povestná železná opona. Symbolom nežnej revolúcie okrem spevu hymny na námestiach, sa stali štrngajúce kľúče- pomyselné kľúče od nášho štátu a tiež TRIKOLÓRA- trojfarebná stužka z farieb našej vlajky, ktorú všetci nosili na kabátoch, čiapkach alebo na kočíkoch.
Aj preto si tento deň na našej škole pripomenuli tieto udalosti a trošku sme sa pozreli na to, ako to vyzeralo na našich školách pred rokom 1989. Či už to bola „retro“ výstavka pri vstupe do školy, cvičenie Spartakiády, prvomájová manifestácia alebo premietanie dokumentov počas veľkej prestávky v jazykových učebniach. A nezabudli sme ani na naše zvonenie, pieseň od nemeckej skupiny Scorpions, Wind of Change, ktorá sa stala tiež symbolom pádu berlínskeho múru, rozdelenia sveta a komunistického režimu.