Novinky

Novinky

          • Ocenenie pre Elizabetku

          • Aj v tomto šk. roku vyhlásilo Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši súťaž pod názvom „Drieme v tebe ilustrátor?“. Naše šikovné deti z ŠKD zapojili svoju fantáziu a pod ich rukami vznikali krásne dielka o povestiach jaskýň Spiša. Ich snaha priniesla aj „ovocie“. Jednou z ocenených predsedníčkou poroty bola aj naša Elizabetka Hatalová z 2.A. Celkovo bolo prihlásených 473 ilustrácií, z ktorých bolo hodnotených 445. Získať takéto ocenenie je pre nás pekný úspech. Nech je to motiváciou pre ďalšie tvorenie našich detí.

            Víťazné diela si môžete pozrieť na online výstave na stránke múzea https://www.smopaj.sk/sk/clanok/760-online-vystava  alebo osobne v priestoroch múzea. Prikladám aj všetky nádherné ilustrácie našich detí. Na záver chcem povzbudiť aj ostatné deti, nech si rozvíjajú svoj nielen výtvarný talent.

          • Exkurzia

          • Čo môže byť krajšie, ako posledné dni v škole? Áno aj  v 1.A si užívame dni, kedy sa síce učíme, ale úplne iným spôsobom. Napr. spolu s úvodným ročníkom sme navštívili chovnú stanicu exotického vtáctva, kde nám pán chovateľ s trpezlivosťou a láskou okrem iného vysvetlil, aké druhy vzácnych vtáčikov chová, kam ich dáva na zimu, že im chutí senegalské proso, aké sfarbenie majú a prečo... a že prepelica čínska je najmenší kurotvarý vták na svete. Naši exkurzanti zas dokázali, že sa vedia veľmi slušne a hlavne ticho správať – čo bola podmienka na pozorovanie a hlavne počúvanie zaujímavých zvukov prírody.

          • 8. A na školskom výlete

          • V dňoch 21. – 23. 6. sme strávili školský výlet na chate Ranč na samote v Beluši. Počasie nám vyšlo úplne ideálne, takže sme väčšinu času boli vonku – pri bazéne. Hrávali sme rôzne hry, veľa sme sa nasmiali a užili si spoločný čas mimo školy. Nechýbal ani poriadny oddych, grilovačka a večerná pohoda so spolužiakmi. Každý deň bol plný zábavy a dobrej nálady. Domov sme sa vrátili síce unavení, ale s množstvom pekných zážitkov, na ktoré budeme ešte dlho spomínať.

          • Meníme svet k lepšiemu. Získali sme titul ŠKOLA PRIATEĽSKÁ K DEŤOM!

          • Počas uplynulých mesiacov sme sa spoločne venovali nielen aktivitám podporujúcim práva detí, ale aj spoznávaniu fungovania organizácie UNICEF a jej pomoci deťom po celom svete. Zapojili sme sa do viacerých aktivít, ktoré podporujú hodnoty programu – od vzdelávacích činností až po iniciatívu Modré svetlá UNICEF pri príležitosti Svetového dňa detí. Ako ocenenie našej snahy sme získali diplom, ktorý potvrdzuje, že patríme medzi školy vytvárajúce bezpečné a rešpektujúce prostredie pre deti. 💙

          • NAŠI BEŽCI ŽIARILI NA BEHU OLYMPIJSKÉHO DŇA!

          • Výber našich najlepších bežcov zo ZŠ Sládkovičova sa zúčastnil okresného kola Behu olympijského dňa, ktoré hostil športový areál ZŠ Zarevúca. V silnej konkurencii škôl z celého okresu naši žiaci predviedli neuveriteľnú bojovnosť, rýchle nohy a skvelú formu! Domov neodchádzame naprázdno – naši reprezentanti vybojovali jedno fantastické 2. miesto a dve skvelé 3. miesta! Naši úspešní medailisti: Strieborná medaila (2. miesto): Bibiana Zvadová (8. ročník) Bronzová medaila (3. miesto): Elias Linker (6. ročník) Bronzová medaila (3. miesto): Ema Randiaková (4. ročník) Obrovská pochvala a vďaka však patrí všetkým našim žiakom, ktorí sa postavili na štartovaciu čiaru. Každý jeden z vás nechal na trati maximum, ukázal pravého olympijského ducha fair-play a vzorne reprezentoval farby ZŠ Sládkovičova. Sme na vás nesmierne hrdí! Ďakujeme aj našim pedagógom za podporu a prípravu našich mladých športových talentov.

          • NAŠI OBĽÚBENÍ CHLPÁČI SÚ SPÄŤ NA ZŠ SLÁDKOVIČOVA!

          • Keďže máme za sebou to najťažšie obdobie školského roka – písomky, skúšanie a uzatváranie známok – zaslúžili sme si skvelú odmenu. Našu ZŠ Sládkovičova opäť navštívili tí najmilší štvoronohí kamaráti. Keďže u nás neboli prvýkrát, deti ich privítali s obrovským nadšením. Okrem radostného túlenia a relaxu sme však pokračovali v dôležitom vzdelávaní. Žiaci si zopakovali, že mať doma mačičku nie je len zábava, ale aj veľká zodpovednosť a každodenná starosť. Čo všetko si naši školáci pripomenuli? Pravidelná starostlivosť: Každodenné kŕmenie, čistá voda a upratovanie záchodíka. Zdravie na prvom mieste: Prečo sú dôležité návštevy veterinára a očkovanie. Láskavý prístup: Že mačička nie je hračka a musíme rešpektovať jej náladu a spánok. Sme nadšení, ako zodpovedne naši žiaci k zvieratkám pristupujú. Čakajú nás už iba posledné dni v škole a chlpáči u nás rozhodne neboli naposledy. Určite nám ešte prídu spríjemniť tento predprázdninový čas! Tešíme sa na ďalšiu skvelú návštevu!

          • Úspech z našej školskej záhradky

          • KRTKOVIA z 1. B v akcii! Naši usilovní KRTKOVIA z 1. B sa premenili na skutočných záhradkárov. Po týždňoch starostlivosti nastal čas zberu a ich usilovná práca sa premenila na zaslúženú odmenu. Deti vlastnými rukami nazbierali chrumkavé reďkovky, čerstvý šalát a najväčším hitom boli, samozrejme, sladké domáce jahody. Všetko bleskovo zmizlo v bruškách! Na reďkovkách a šalátoch a teda ešte aj jahodách sa budú hostiť ešte pár dní, pretože každým dňom dozrievajú ďalšie a ďalšie. Naši prváci na vlastnej koži zažili, že práca v záhradke sa naozaj vyplatila a priniesla ten najlepší úžitok. Týmto sa však naša záhradkárska sezóna nekončí! V záhonoch to stále žije a rastie ako z vody: Sladký hrášok: Momentálne už krásne kvitne a čoskoro budeme lúskať prvé zelené guľôčky. Jesenná úroda: Chrumkavá mrkva, šťavnatý kaleráb a snáď aj červené paradajky nás poctivo počkajú až do septembra... A tiež sa tešíme na naše černice a plody arónie, ktoré si už túto jeseň určite užijeme, pretože kríčky sú krásne zakvitnuté. Školská záhradka nás tak bude učiť trpezlivosti aj počas prázdnin. Skvelú úžitkovú hostinu dokončíme v septembri, kedy sa k záhonom vrátime už ako veľkí druháci! Sme na našich malých pestovateľov nesmierne hrdí.

          • Za odmenu

          • ZA ODMENU – deň bez školských tašiek! 1. A dnes prežila nádherný deň –hoci aktovky ostali doma, bystré hlavičky sa naučili, že na sídlisku Baničné máme nielen ulicu Sládkovičovu, ale aj K.Krčméryho, I. Houdeka, Do Žlebín, Hollého....že nám tu okrem iného rastie baza čierna –výborná na sirup, čaj a výrobu fujary, nádherná breza, ktorej listy sú mimoriadne účinné na ľudský organizmus, že ruža nemusí vždy voňať...  No a SJL, MAT a ČAP si s radosťou precvičili vďaka Classwise.

          • Deň rodiny 2026

          • Vo štvrtok 18. júna sa areál našej školy zaplnil smiechom, energiou a tou najkrajšou vecou — rodinami pohromade. 

            Slávnostný program otvorili naši šikovní žiaci, ktorých na vystúpenie výborne pripravili naše milé pani učiteľky. Potlesk patril im všetkým! 

            Potom to poriadne rozbehli deti aj rodičia — na pripravených stanovištiach plnili úlohy, zbierali pečiatky na kartičkách a ako odmenu ich čakala cukrová vata a nafukovací hrad.

            A čo by to bol za Deň rodiny bez dobrého jedla? Hot-dogy, sladké aj slané maškrty, domáce dobroty od rodičov našich žiakov — stoly sa priam prehýbali. 

            Ďakujeme každej rodine, každému žiakovi, každej pani učiteľke a všetkým dobrovoľníkom, ktorí priložili ruku k dielu. Práve takéto chvíle nám pripomínajú, prečo je naša školská komunita výnimočná.

          • AJ MALÉ JE UŽITOČNÉ!

          • Tri šikovné študentky vybudovali hmyzí hotel na ZŠ Sládkovičovej 🌸Sme nesmierne hrdí na mladú generáciu, ktorej záleží na našom životnom prostredí! Naša bývalá žiačka Viktória Orosová spojila sily s kamarátkami Karolínou Bajačekovou a Alexandrou Rehánekovou. Dievčatá spoločne dokázali, že aj študentský nápad dokáže priniesť veľké veci pre lokálnu prírodu. V rámci úspešného ekologického projektu „Aj malé je užitočné“ sa postarali o to, aby v našom areáli pribudol nový, užitočný prvok. Výsledkom ich usilovnej práce je krásny hmyzí hotel, ktorý osadili priamo u nás v škole na Sládkovičovej ulici! 🪵🌾Rovno v našom ovocnom sade, ktorý s deťmi budujeme. Tento domov poskytne bezpečné úkryty pre včely samotárky, lienky a ďalších drobných pomocníkov, ktorí sú pre biodiverzitu a zdravie našich záhrad kľúčoví. ✨Podpora, ktorá dáva nápadom krídla. Tím dievčat finančne podporila Komunitná nadácia Liptov v rámci špeciálneho grantového programu. Vďaka získanému grantu sa dievčatám podarilo premeniť tento zelený zámer na realitu. Čo tento projekt prináša našej škole? Nový domov pre dôležité opeľovače a prirodzených predátorov záhradných škodcov. Živú učebňu pod holým nebom pre súčasných študentov, ktorí môžu hmyz pozorovať zblízka. Inšpiratívny príklad, že skutočná ochrana prírody začína priamo na našich vlastných dvoroch. Viktórii, Karolíne a Alexandre srdečne ďakujeme za ich obrovskú iniciatívu, energiu a čas, ktorý venovali tomuto projektu! 💚Veľké poďakovanie patrí aj Komunitnej nadácii Liptov za to, že dôveruje mladým ľuďom a podporuje ich v zlepšovaní nášho regiónu.

          • Školský výlet do Nezbudskej Lúčky

          • V utorok 9.6. sa žiaci úvodného ročníka a 1.A vydali na výlet do Rozprávkového lesa. Cesta to bola naozaj neobyčajná, plná zábavy. Na každom kroku nás vítali známe postavičky z rozprávok, niektoré aj so svojimi známymi zvučkami či veselými pesničkami, objavili sme tajomnú jaskyňu Ľadového kráľovstva s jej obyvateľmi, pokúšali sa zobudiť spiacu Snehulienku, nájsť sedem trpaslíkov či skryté poklady. Po putovaní rozprávkami sme sa oddýchnutí a posilnení vydali na cestu do Žiliny. Na nákupy. Veď ako by to bolo vrátiť sa z výletu s prázdnymi rukami😊 S plnými batôžkami sme sa tak spokojne mohli pobrať domov. Všetko dobre dopadlo a my sme sa šťastne vrátili, bohatší o zážitky a s vedomím, že ani meškajúce vlaky nám nedokážu pokaziť náladu, keď máme tú správnu partiu.

          • Ružomberský jarmok 2026

          • Ako to už býva každoročným zvykom, tak aj tento rok naša ZŠ Sládkovičova bola súčasťou Ružomberského jarmoku 2026. V spolupráci s Mestom Ružomberok sme otvorili kreatívne dielne, kde sa mohli všetky deti stať umelcami a zdokonaliť svoje manuálne zručnosti a kreatívne schopnosti. Mohli si vyrobiť magnetku, namaľovať ozdobu do domácnosti, nadizajnovať si písmeno svojho mena, skúsiť svoje šťastie a získať prekvapenie alebo prepliesť srdce pre svoju maminku, starkú alebo kamošku. Naši malí kamoši predviedli svoju šikovnosť a tvorivosť a s výsledkom boli spokojní ako deti, tak aj rodičia, starkí, aj kamaráti. Nazrite do našich tvorivých dielní a tešíme sa zase o rok. :) 

          • Odmena za zber papiera

          • Ďakujeme všetkým účastníkom a zberačom papiera , ktorí sa zúčastnili tohtoročného - aprílového zberu. Všetkým patrí veľké poďakovanie. A pravdaže aj tým, ktorí pomáhali s jeho vážením a tiež presunom do kontajnera. Tohto roku v mesiaci apríl sa vyzbieralo spolu 6109,9 kg. Jedna tona vyzbieraného papiera zachráni až 17 stromov. Takže naša škola ich zachránila viac ako 102. Papier je jedným z najčastejšie recyklovaných výrobkov na svete. Jeden strom vystačí na výrobu 810 roliek toaletného papiera. Z jedného 15 ročného stromu by sa dalo vyrobiť asi 700 papierových tašiek, ktoré by sa v supermarkete predali zhruba za 2 hodiny. 17 stromov absorbuje 113 kg oxidu uhličitého každý rok, pričom spaľovanie papiera zo 17 stromov vytvorí 6 800 kg oxidu uhličitého. Tešíme sa , že aj na našej škole môžeme aspoň malou čiastkou prispievať k šetreniu nášho životného prostredia. Takže milí naši žiaci, rodičia a pedagógovia budeme opäť pokračovať v zbere papiera a to v mesiaci október . Tešíme sa opäť na Vaše zberové príspevky.

          • FINÁLE CELOSLOVENSKEJ VEDOMOSTNEJ ASTRONOMICKEJ SÚŤAŽE „ČO VIEŠ O HVIEZDACH?“

          • Mesiace príprav, odhodlania a vytrvalosti priniesli úspech pre našu žiačku Annu Fockovú (6. A), ktorá uspela v krajskom kole a postúpila do finále celoslovenskej vedomostnej astronomickej súťaže „Čo vieš o hviezdach?“

            Za úspechom však nestojí iba talent, ale aj pravidelná príprava, chuť zlepšovať svoje vedomosti v objavovaní vesmíru a podpora ľudí, ktorí jej verili.

            Svojím výkonom dokázala, že talent spojený s poctivou prípravou prináša výnimočné výsledky. V silnej konkurencii žiakov z celého Slovenska ukázala svoje vedomosti a schopnosť zvládnuť náročné úlohy.

            Finále astronomickej vedomostnej súťaže pozostávalo z historického testu, počítania príkladov, hľadania súhvezdí v slepej mape oblohy v latinských názvoch a ústnej odpovede zameranej na astronomický pojem. Po súčte bodov za jednotlivé kolá Anička obsadila 8. miesto z celkového počtu 24 súťažiacich.

            Jej výsledok je krásnou reprezentáciou našej školy a motiváciou pre ďalších žiakov. Srdečne gratulujeme a prajeme veľa ďalších úspechov!

          • Exkurzia na farme

          • Aj napriek zamračenej oblohe sme zažili skvelý deň! Žiaci zo ZŠ Sládkovičova majú za sebou úžasný školský výlet. Naši prváci z 1.B a druháci z 2.A dnes spoločne preskúmali čaro pravej vidieckej farmy. Deti mali možnosť zblízka spoznať život zvieratiek, ktoré doteraz väčšinou poznali len z knižiek. Privítali nás prítulné kozy, zvedavé sliepky a samozrejme majestátne kone. Najväčším zážitkom bola jednoznačne jazda na koníkoch! Hoci nám počasie od rána dvakrát neprialo a spadlo aj pár kvapiek, úsmevy na tvárach detí to vôbec nepokazilo. Všetci malí jazdci ukázali veľkú odvahu. Na záver výletu nás čakala chutná odmena – ochutnávka poctivých domácich syrov. Mliečne dobroty deťom neskutočne chutili a domov sme odchádzali plní zážitkov a nových vedomostí. Na konci pravdaže nechýbala sladká bodka za výletom v podobe zmrzliny. Naše obrovské poďakovanie patrí pani Ľubici Pačesovej, vďaka ktorej sme mohli túto úžasnú farmu navštíviť a užiť si takýto skvelý deň! Všetci si odnášame nezabudnuteľné spomienky. Všetko dopadlo na jednotku a už teraz sa tešíme na ďalšie spoločné dobrodružstvá!

          • Kozmo prišiel k prvákom

          • Kozmo a jeho dobrodružstvá je unikátny  preventívny program špeciálne navrhnutý pre prostredie slovenských školských zariadení. Vychádza z reálií slovenských rodín a spoločnosti. Rozvíja prosociálne správanie a učí správnemu fungovaniu v kolektívoch.

            Aj naši prváci absolvovali tento zaujímavý projekt, cez ktorý sa cvičili k vzájomnej tolerancii, učili sa prijať odlišnosti druhých bez násilných a traumatizujúcich reakcií. Zážitkovou, veku primeranou formou sa bavili o témach násilia či šikany, o problémoch, s ktorými sa stretávajú či stretnúť môžu.  

            Program pokračoval  teoreticko -praktickým nácvikom poskytovania prvej pomoci. Deti si vyskúšali nielen KPR či ošetrenie drobných poranení,  ale precvičovali aj uvedomenie si  neraz život zachraňujúceho, jednoduchého slova "POMOOOC!!! "

            Ďakujeme našej skvelej lektorke Monike a Marianke za profesionálny, citlivý a kamarátsky prístup.

      • Kontakt

        • Základná škola
        • 044/4304030, 0910 540 542
          Mgr. Alexander Buchta, riaditeľ školy

          044/4342729 -
          Ing. Ľubica Matejková , zástupca riaditeľa školy

          044/4304029 -
          Marta Stašová, ekonomické oddelenie

          0917 529 279
          Ľudmila Hollá, vedúca školskej jedálne


          Chcete nám ponúknuť výchovný koncert alebo divadelné predstavenie? Napíšte na mail:

          javorekova@najskolark.sk - ak ponúkate akciu pre 1. stupeň,

          janovcikova@najskolark.sk - ak ponúkate akciu pre 2. stupeň
        • Sládkovičova 10
          034 01 Ružomberok
          Slovakia
        • 31934617
        • 2020590165
      • Prihlásenie