Staňte sa naším fanúšikom
Videoprehliadka školy
Dôležitý oznam - pedikulóza
- 10. 10. 2024
Vážení rodičia,
dovoľujeme si Vás upozorniť, že v škole sa opäť na prvom stupni vyskytuje pedikulóza.(zavšivavenie).
Z tohto dôvodu Vás žiadame o dôslednú kontrolu Vašich detí a v prípade zistenia pedikulózy u vášho dieťaťa prijať vhodné opatrenia. Zároveň Vám zasielame informácie o pedikulóze a návrh odporúčaného postupu pri podozrení na výskyt pedikulózy.
Pedikulóza (zavšivanie) je prenosné parazitárne ochorenie, ktoré spôsobuje parazit Voš detská, hlavová.
Voš detská sa šíri hlavne:- pri priamom kontakte, najmä v kolektívoch ako je rodina, škola, školské zariadenia, pri spaní viacerých detí v jednej posteli, pri hre,
- prostredníctvom rôznych predmetov, napr. hrebeňov, pokrývok hláv, uterákov, šálov, odevov, ak sa napr. voš dostane na golier odevu, je možný prenos na iné ošatenie v šatniach.
NÁVRH ODPORÚČANÍ POSTUPU PRI PODOZRENÍ NA VÝSKYT PRENOSNÉHO PARAZITÁRNEHO OCHORENIA
- Pri akomkoľvek podozrení učiteľky na možný výskyt vší (žiak sa škriabe, je nekľudné, nesústredené, pohľadom, prezeraním vlasovej časti hlavy) oznámiť túto skutočnosť vedeniu školy a rodičovi (zákonnému zástupcovi) žiaka.
- Učiteľka dohliadne, aby vrchný odev (hlavne čiapky, šály), osobná (v materskej škole posteľná bielizeň, hrebene) a ďalšie predmety, s ktorými prišla hlava žiaka podozrivého zo zavšivavenia do styku, neboli spoločne uložené (v šatni, na vešiakoch a pod.) s odevmi a predmetmi ostatných žiakov, príp. aby ich iné žiaci nepoužívali.
- Učiteľ rodičovi (zákonnému zástupcovi) odporučí navštíviť príslušného všeobecného lekára pre deti a mládež za účelom potvrdenia diagnózy zavšivavenia a podľa jeho pokynov zabezpečiť odvšivavenie žiaka. Zároveň ho požiada posteľnú a osobnú bielizeň dieťaťa vyvariť príp. vyprať pri vysokých teplotách, dôkladne vysušiť a vyžehliť.
- Dezinsekcii je nutné podrobiť aj predmety, ktoré prišli do styku s vlasovou časťou hlavy, a to vyvarením (hrebene), resp. postriekaním insekticídnym prípravkom na lezúci hmyz (matrace a žinenky) nechať ich dôkladne vyvetrať, vystaviť účinkom slnečného žiarenia a minimálne 3 – 4 dni nepoužívať.
- Vykonať dezinsekciu v rovnakom čase v celom kolektíve (aj u zdravých členov), v ktorom bol výskyt vší zistený t.j. rodina, škola. Informácie o dezinsekčných preparátoch je možné získať u praktického lekára, lekárnika.
- Zopakovať dezinsekciu po 8 – 14 dňoch na zaistenie spoľahlivého účinku.
- Vedenie školy požiada rodičov o súčinnosť, tzn. aby priebežne kontrolovali vlasy u svojich detí.
- Učiteľka v detskom kolektíve následne vykonáva preventívne opatrenia, a to priebežným sledovaním charakteristických prejavov možného výskytu vší u ďalších žiakov.
- Pri riešení problému výskytu vší u žiakov odporúčame postupovať citlivo s individuálnym prístupom.
Rodič má povinnosť starostlivosti o dieťa, vrátane umožnenia poskytnúť mu zdravotnú starostlivosť. Ak rodič odmietne liečenie dieťaťa, možno túto skutočnosť považovať za nedodržanie povinnosti starostlivosti o toto dieťa a navyše dochádza aj k porušeniu základných práv dieťaťa. Riešenie tejto situácie je v kompetencii zodpovedných inštitúcií v sociálnej oblasti.
Ďakujeme za porozumenie
S pozdravom
vedenie školy
Vianočná zbierka
- 22. 11. 2024
Vážení rodičia, milí žiaci!
Dovoľte, aby sme Vás v tomto predvianočnom čase poprosili o zapojenie sa do našich dvoch zbierok a spríjemnili tak Mikuláša a Vianoce dôchodcom a sociálne znevýhodneným rodinám.
Mikulášsky balíček pre starkých:
V spolupráci s Farskou charitou v Ružomberku by sme aj tento rok chceli potešiť starých ľudí z DSS Lisková mikulášskym balíčkom. Preto by sme prosili o malý príspevok v podobe drobnej sladkosti či slanosti, ktorá si možno v našich domácnostiach nenašla svojho spotrebiteľa.
Zbierka bude trvať od 25.11.2024 do 3. 12. 2024
Darujme úsmev nielen na Vianoce:
V spolupráci s Miestnym spolkom Červeného kríža v Martinčeku by sme chceli pomôcť sociálne znevýhodneným rodinám prežiť krajšie vianočné sviatky. Zbierame pre nich trvanlivé potraviny (ryža, cestoviny, konzervy, múka, káva, čaj, konzervy, instantné polievky, trvanlivé mlieko, soľ, potreby na pečenie...) a drogériu (zubné pasty a kefky, pracie prostriedky, toaletný papier, mydlo, šampón, detské plienky...)
Zbierka bude trvať od 25.11.2024 do 13. 12. 2024
ĎAKUJEME!
Bubnovačka 2024
- 20. 11. 2024
„Aby bolo deti lepšie počuť“ je hlavná myšlienka akcie, ktorá v utorok, 19.11. 2024, zaznela Slovenskom a Českom v hlasnom rytme bubnov , aby sa pripomenulo, že Hlas detí je dôležitý!
Aj my sme sa rozhodli účasťou na 11.ročníku Bubnovačky upozorniť na dôležitosť ochrany detí pred násilím, na dôležitosť včasnej prevencie v spoločnosti.
Spoločne sme bubnovali čo nám „ruky a nohy stačili“ a tým sme ukázali všetkým, že deti a ich hlas sú pre spoločnosť dôležité!
6
Týždeň vedy a techniky – Tajomstvá mikrosveta
- 18. 11. 2024
Baví nás pozorovať mikroskopické detaily živej aj neživej prírody. Chce to však kvalitné optické prístroje a pár zanietených odborníkov, ktorí nám tieto zaujímavosti vedia sprostredkovať. Práve preto sme so žiakmi 4.A a 4.B začiatkom novembra v rámci Týždňa vedy a techniky navštívili Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši. Toto moderné interaktívne múzeum opäť nesklamalo a pripravilo pre nás vzdelávací program formou workshopov pod názvom „Tajomstvá mikrosveta". Pomocou digitálnych lúp a mikroskopov sme pozorovali vlastnoručne pripravené mikroskopické preparáty húb, rastlín, živých vodných bezstavovcov, obdivovali mikrorezy hornín. Neodolali sme ani stálym expozíciám múzea, v ktorých nás previedli históriou vývoja života na našej Zemi. Vedeli ste, že kosti jaskynného medveďa, objavené v jaskyniach, boli dlho považované za kosti draka? Ďakujeme za túto bádateľskú a interaktívnu formu vyučovania!
23
Správa z našej školskej záhradky
- 15. 11. 2024
Ani tento rok sa u nás, v našej milej školičke na Sládkovičovej nezaháľa. Tak ako minulé školské roky, aj tento rok sa naši žiaci venujú zveľaďovaniu našej školskej záhradky, ktorú sme si vybudovali a pomaly vylepšujeme a zväčšujeme.
Žiaci na krúžku Krtko a tiež na pracovnom vyučovaní sa venujú všetkým pestovateľským prácam, ktoré k tomu prináležia. U detí sa tak rozvíja nielen láska k záhradníckej činnosti, ale aj k práci ako takej.
Cieľom tohto projektu je vzbudiť u detí záujem o pestovanie a staranie sa o rastliny, spoznať zásady permakultúrneho pestovania rastlín, ale aj vzdelávať sa hravou formou. Vybudovaním vyvýšených záhonov u detí podporujeme rozvoj poznatkov, pozitívnych hodnôt a schopností, ako aj záujem a vzťah k ochrane životného prostredia.
Tento školský rok nás privítali naše školské záhony v septembri ešte so svojou úrodou paradajok, ktoré deti vysadili ešte minulý školský rok. Počas leta dozreli a počkali na deti, ktoré ich postupne, ako dozrievali, oberali a pochutnávali si na nich.
Deti na jeseň vykonali všetky práce, ktoré k záhradkárskej práci patria. Povyberali všetky zvyšky rastlín, pokopali a pohnojili nielen záhony, ale aj naše stromčeky a ovocné kríčky. Tiež sme s deťmi rozšírili záhradku o ďalšie ovocné kríčky a nasadili ešte zopár ríbezlí, egrešov a černíc. Postrihali a prichystali na zimu aj ostatné, ktoré už máme nasadené.
Naša školská záhrada je tak pomaly pripravená na zimný spánok. Počas zimy však deti určite nebudú zaháľať. Budú sa starať o zimované muškáty v škole. Už teraz si v triede pripravujú nový plán záhradky. V triede si pripravia priesady, aby mali čo na jar opäť sadiť vo svojich záhonoch.
13