Deň otvorených dverí 2024
Deň vody
Deň vody... Svetový deň vody pripadá každoročne na 22. marca a tohtoročným mottom je "Voda za mier". Tento medzinárodný sviatok sa koná na pamiatku dôležitosti vody a potreby trvalo udržateľného hospodárenia s vodnými zdrojmi. Tradícia Svetového dňa vody sa začala písať v roku 1993 a bola vyhlásená Organizáciou Spojených národov. Na webovej stránke OSN je hlavná myšlienka prezentovaná nasledovne. "Voda môže vytvoriť mier alebo vyvolať konflikt. S rastúcimi vplyvmi zmeny klímy a rastúcou populáciou existuje naliehavá potreba spojiť sa v rámci krajín a medzi nimi, aby sme chránili a zachovali náš najcennejší zdroj. My všetci, rodina, škola, môžeme zmeniť spôsob, akým vo svojom každodennom živote vodu používame, konzumujeme a hospodárime s ňou. Už tí najmenší by mali vedieť, že „voda“ - táto vzácna tekutina – je jednoznačne nenahraditeľná v našom živote, pretože ona sama je život. Preto si aj v našej škole každoročne pripomíname tento dôležitý deň. Na jednotlivých predmetoch žiaci robili zaujímavé aktivitky, ktorými si pripomínali, akú významnú a dôležitú úlohu v našom živote táto vzácna a cenná tekutina má a prečo je potrebné ňou šetriť.
23
Ponožková výzva
21.3. si v celom svete pripomíname Svetový deň Downovho syndrómu. V tento deň sa na znak oslavy ľudskej jedinečnosti nosia dve rozdielne ponožky. Zamysleli ste sa, prečo sa každoročne využíva tento spôsob? Rozdielne ponožky sa stali symbolom Svetového dňa Downovho syndrómu preto, lebo ľudský chromozóm má tvar ponožky. Dátum 21.3. je taktiež symbolický, pretože ľudia s Downovým syndrómom majú o jeden 21. chromozóm navyše. Namiesto dvoch majú až tri. Kto by povedal, že jeden chromozóm navyše môže spôsobiť takú zmenu v psychickom aj fyzickom zdraví človeka a úplne zmeniť život aj všetkým naokolo?
Downov syndróm patrí k najbežnejším chromozomálnym poruchám a je najčastejší z vrodených genetických chorôb. Vyskytuje sa vo všetkých etnických skupinách približne u jedného zo 700 živonarodených detí. V priemere sa na Slovensku ročne narodí 30 - 50 detí s Downovým syndrómom. Kvôli charakteristickým znakom sú si ľudia s Downovým syndrómom väčšinou podobní, no každý z nich je jedinečný!
Mnohé veci v živote nedokážu spraviť tak ako my, ale vedia veľmi ľúbiť, sú priateľskí, obetaví, bezprostrední a úprimní, nehanbia sa, sú srdeční a ochotní kedykoľvek pomôcť. Deti s Downovým syndrómom sa dajú medzi ostatnými spoznať pomerne rýchlo - majú okrúhlu tvár, šikmejšie oči, malý nos, jemné rovné vlasy, ktoré zakrývajú široký krk. Aj napriek zdravotnému znevýhodneniu sú plnohodnotnou súčasťou našej spoločnosti a my im v tento deň chceme prejaviť sympatie a spolupatričnosť aj tým, že si na nohy dáme rozdielne ponožky, ktoré nám budú pripomínať, že sme každý iný, no práve to robí náš svet pestrejším a lepším.
Veď byť odlišným je normálne! Pevne veríme, že život okolo nás vám nie je ľahostajný a ešte viac si budete vážiť ten vzácny dar, ktorý máme – vlastné zdravie.
1
Výtvarná súťaž - Dieťa a príroda
Výtvarnú súťaž ,,Dieťa a príroda" každoročne organizuje Obvodná poľovnícka komora v Ružomberku. Cieľom súťaže je vyjadriť ľubovoľné spojenie človeka s prírodou a jej zástupcami. Nášmu žiakovi Adriánovi Cabanovi z 5.B triedy sa to podarilo výborne a získal krásne 1. miesto. Blahoželáme!
Vyhodnotenie výtvarných prác - Mestská polícia
Ďakujeme Mestskej polícii v Ružomberku, za vyhodnotenie detských výtvarných prác, na ktorých naši tretiaci stvárnili svoje zážitky, získané poznatky po absolvovaní besedy spojenej s exkurziou v ich priestoroch. Víťazmi sa stali Zlatka Makarenko, Katka Rázgová a Ninka Šestinová.
3.A v materskej škole
Marec je už tradične aj na našej škole venovaný knihe a aktivitám posilňujúcim vzťah k literatúre. Preto sa v piatok, 15.3. žiaci 3.A vybrali do MŠ Bystrická cesta, aby svojim čítaním a následnými aktivitami potešili deti -budúcich prváčikov. Za tému si vybrali vesmír -preto najskôr čítali škôlkarom príbeh o vesmírnom divadle, následne spoločne čítali tzv. maľované čítanie o hviezdach a na záver si vyrobili nádherné "kozmické" záložky do knihy.
19
Súťažíme v REGIOCHEM!
Dovoľte, aby sme vám predstavili náš súťažný tím - "Chemické nekuchárky" v prezlečení za Šmoulinky!
REGIOCHEM - regionálnu chemickú súťaž organizuje Mondi SCP a. s. pre žiakov 8. ročníka ZŠ už piaty rok. Prvé kolo súťaže sme úspešne splnili. Ďakujeme, že nám držíte palce!
Kvalifikácia do okresného kola vo vybíjanej
13.marca sa žiačky našej školy zúčastnili kvalifikácie do OK vo vybíjanej. Našu školu reprezentovali dievčatá Lili z 5.A, Lucka, Paťka, Alica, Sofia, Šárka zo 6.A a Viki, Vanesa, Zuzka, Monika, Janett, Ema zo 7.A triedy.
Kvalifikácie sa zúčastnili 4 tímy. Školy Bystrická, Likavka, Černová a my. Baby boli perfektné a vybojovali si 3.miesto. Veľmi im ďakujeme za reprezentáciu a skvelý športový zážitok.
Školské kolo Hviezdoslavovho Kubína na 2. stupni
Recitačná súťaž Hviezdoslavov Kubín už dlhé roky patrí medzi tradičné podujatia školského roka a tento takisto nebol výnimkou. Dňa 4. 3. 2024 sa v spoločenskej miestnosti stretlo 13 recitátoriek, recitátorov a, pochopiteľne, odborná porota, ktorá si postupne vypočula prednes všetkých umelcov. J Zúčastneným recitátorom ďakujeme za účasť a príjemne strávený čas, víťazom, samozrejme, srdečne blahoželáme a držíme im palce v reprezentácii našej školy v okresnom kole!
1. miesto (próza, kategória 5. – 6. ročník): Ella Hanulová, 5. A
1. miesto (próza, kategória 7. – 9. ročník): Ema Cecková, 7. A
1. miesto (poézia, kategória 5. – 6. ročník): Ľuboš Chvalník, 5. A
4
Expert geniality show 2024
Expert geniality show je celoslovenská vedomostná súťaž pre žiakov 5. – 9. ročníka ZŠ a SŠ. Naši žiacki experti súťažili vo svojej vekovej kategórii a odpovedali na otázky z dvoch tém, napr. Ako funguje svet, Päť jazykov kultúry, Od Dunaja k Tatrám, Mozgolamy, Svetobežník, Tajomstvá prírody, Do you speak English či Góly, body, sekundy. Tešíme sa, že sa väčšina našich expertov umiestnila v prvej štvrtine najúspešnejších! Ďakujeme, Tobiáš Janovec (6.A), Alžbetka Gorná, Bruno Kolčák, Vanesa Lemese, Monika Vieriková, Linda Vieriková (7.A) a Nadežda Némethová (9.B).
Beseda so spisovateľkou a cestovateľkou ...
V rámci marca - mesiaca knihy a rozvoja čitateľskej gramotnosti sa naši žiaci tretieho a piateho ročníka zúčastnili veľmi zaujímavej besedy. Cestovateľka a autorka knihy nám porozprávala o svojich zážitkoch počas svojho cestovania, ktoré dopĺňala množstvom fotografií a ilustrácií, ktoré počas svojho cestovania urobila. Svoje zážitky zhrnula v úplne novom druhu cestopisu , ktorý vydala ako denník z cesty dvoch dievčat stopom po Nórsku - 26 dní, 20 kg na chrbte a 2 000 kilometrov nádhernou severskou krajinou. Deťom priblížila nekonečné tundrové pláne, hlboké fjordy a brezové lesíky. Autorka knihy Mgr. Radka Cachovanová, PhD. (1989) - pochádza z Prievidze. Vyštudovala predškolskú a elementárnu pedagogiku v Banskej Bystrici, pôsobila ako učiteľka, doktorandka, riaditeľka aj zástupkyňa riaditeľky v materskej škole. Skúsenosti aj cestovateľské zážitky získavala aj na zahraničných stážach na školách v Cambridge v Anglicku a Bregenz v Rakúsku. Navštívila viac ako dvadsiatku krajín, pol roka žila na Islande. Ako skautka má skúsenosti s detskými tábormi, vyučovala cudzí jazyk v bilingválnom prostredí. Zo študentského putovania po Nórsku vznikol kreslený denník, Radka ho vydala ako knihu 26 dní stopom po Nórsku. Toto dielko je originálne svojím prevedením, nakoľko je nielen nakreslené ale aj do poslednej bodky napísané ručne. Momentálne sa Radka venuje vlastnej voľnej výtvarnej tvorbe, grafike a kresleným cestopisom.
9
Prednáška UNICEF
Naša škola sa aj tentoraz zapojila do projektu UNICEF - škola priateľská k deťom. Riaditeľ projektu a lektor p. Cerovský v našej škole prednášal ôsmakom o projekte a humanitárnej pomoci deťom. Prednáška to bola pútavá, žiaci sa dozvedeli veľa nového. V máji nás v spolupráci s UNICEF-om čaká zbierka Modrý gombík.
Projekt vyvýšené záhony - Naša školská záhradka.
Ani tento rok sa u nás v našej školičke na Sládkovičovej nezaháľa. Tak ako minulé školské roky aj tento rok sa naši žiaci venujú zveľaďovaniu našej školskej záhradky, ktorú sme si vybudovali a pomaly vylepšujeme a zväčšujeme. Žiaci na krúžku Krtko, na pracovnom vyučovaní a tiež technike sa venujú všetkým pestovateľským prácam, ktoré k tomu prináležia. U detí sa tak rozvíja nielen láska k záhradníckej činnosti, ale aj práci ako takej. Cieľom tohto projektu je vzbudiť u detí záujem o pestovanie a staranie sa o rastliny, spoznať zásady permakultúrneho pestovania rastlín, ale aj o vzdelávanie sa hravou formou. Vybudovaním vyvýšených záhonov u detí podporujeme rozvoj poznatkov, pozitívnych hodnôt a schopností, ako aj záujem a vzťah k ochrane životného prostredia. Tento školský rok nás privítali naše školské záhony v septembri ešte so svojou úrodou paradajok, ktoré sme vysadili ešte minulý školský rok . Na našich stromčekoch nasadených na Deň Zeme dozrelo dokonca prvé jablko . Žiaľ aká bola jeho chuť sme sa nedozvedeli , nakoľko nám ho nejaký "aktivista" zo stromčeka zobral, bez toho, aby nás o tom informoval. Ale paradajok bolo neúrekom. Počas leta dozreli a počkali na deti , ktoré ich postupne ako dozrievali oberali a pochutnávali si na nich niekoľko týždňov až do prvých mrazov. Pravdaže okolo záhonov na jeseň porobili všetky práce, ktoré k záhradkárskej práci patria. Povyberali všetky zbytky rastlín, pokopkali , pohnojili nielen záhony, ale aj naše stromčeky a ovocné kríčky. Za hnojivo ďakujeme Zväzu ružomberských záhradkárov a Komunálnym službám mesta Ružomberok, s ktorými spolupracujeme. Taktiež sme ešte na jeseň dosadili na miesta , kde sa naše ovocné kríčky neprijali, nové ríbezle, ktoré nám tiež poskytli Komunálne služby mesta Ružomberok spolu so Zväzom Ružomberských záhradkárov. Cez zimu naši záhradkári v škole pravdaže nezaháľajú. Pravidelne dokrmujú naše zimujúce vtáčiky, alebo sa starajú o zimujúce muškáty v škole. Keďže sa nám blíži obdobie ďalšieho sadenia, deti si už v triede začali chystať priesady paradajok a papriky. Uvidíme ako sa nám to podarí. Neskôr prichystajú aj cukynu, uhorky a tiež nejaké kvietky ako Cínie a Aksamietnice zo semienok a potom v správnom čase presadia do záhonov. A pravdaže nezabudneme ani na bylinky pre našu jedáleň. Keďže počasie nám už prialo, záhony si deti už boli po zime počistiť a prichystať na sadenie. Očistili tiež záhon jahôd, ktorý majú nasadený už od minulého roka. Budúce týždne sa už chystajú na sadenie hrášku, redkvičiek a šalátu, na ktorých, v prípade priaznivého počasia si ešte pochutia tento školský rok. O tom ako sa nám bude dariť túto pestovateľskú sezónu budeme ešte informovať... Na ukážku zopár fotografií.
41
Bábkové divadlo Peter Pan v Žiline
29. február v kalendári nevídame často. Kým ostatné dni prežívame každý rok, tento posledný februárový deň len každé štyri roky. A práve takýto nezvyčajný dátum sme sa vybrali s našimi tretiakmi vlakom na výlet za kultúrou do nášho krajského mesta Žilina.
Okrem kultúry v podobe bábkového divadla Peter Pan deti obdivovali aj nádherné námestia mesta Žilina. Prešli sa po Námestí Andreja Hlinku a tiež Mariánskom námestí, kde obdivovali starobylé otvorené arkádové chodby, ktoré sú charakteristické pre Mariánske námestie. Našim tretiačikom sa páčila aj ulica Sládkovičova na ktorej sa cítili ako doma. Počasie nám vyšlo na jednotku a príjemná bola aj cesta vlakom, z ktorej sa tešili tiež.
3
Hviezdoslavov Kubín 2024
Aj v tomto roku sa uskutočnilo školské kolo celoslovenskej recitačnej súťaže Hviezdoslavov Kubín. V prvej kategórii súťažilo 18 žiakov z 2.-4.ročníka. Po privítaní sme si pripomenuli život a tvorbu najväčšieho slovenského básnika P.O. Hviezdoslava, na počesť ktorého sa táto súťaž pravidelne koná už 70.rokov!
Na úvod sa nám predstavili nové, recitačné talenty z 1.A triedy. Súťažilo sa v prednese poézie a prózy. Na súťaž sa žiaci svedomito pripravili a ich ukážky boli pútavé. Porota v zložení pani učiteliek prvého stupňa zhodnotila prednes a rozhodla o postupe žiakov do okresného kola nasledovne:
Adam Pečit z 3.A (poézia) a Olívia Hrnčiarová z 2.A (próza).
Výhercom blahoželáme a držíme palce na okresnom kole!
Okresné kolo Biologickej olympiády kat. C
Vo februári sa uskutočnilo Okresné kolo Biologickej olympiády kat. C prezenčnou formou v ZŠ Klačno. Vysoká náročnosť úloh z rôznych oblastí biológie vyžadovala nielen nadpriemerné vedomosti a zručnosti, ale aj zodpovednú prípravu žiakov. Súťažilo sa v teoreticko-praktickej a projektovej časti. Našu školu úspešne reprezentovali dvaja žiaci – Hugo Hruška (9.A) a Sára Junasová (9.B). Hugo získal 3. miesto, Sára obsadila 8. miesto. Gratulujeme!
Oznam o riaditeľskom voľne
Riaditeľka Základnej školy Sládkovičova 10, Ružomberok oznamuje, že v súlade s § 150 ods. 5 zákona 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov udeľuje v dňoch 16.2.2024 (piatok) a 26.2.2024 (pondelok) všetkým žiakom školy riaditeľské voľno. Zo závažných prevádzkových dôvodov nebude možné využívať ani ŠKD a ŠJ.
6. február - Svetový deň bez mobilu
Ste ochotní svoj telefón odložiť na niekoľko hodín? Tak prečo nie práve dnes?
Autorom myšlienky Dňa bez mobilu je francúzsky spisovateľ Phil Marso. Každý piaty dospelý človek totiž s mobilom v ruke trávi priemerne až 40 hodín týždenne a deti v dnešnej dobe ešte viac, čo je pre nás alarmujúce číslo. Cieľom je myšlienka zabojovať proti NOMOFÓBII, čo je úzkostná choroba spočívajúca v závislosti na vlastnom mobile.
Využime práve dnešný deň na to, aby sme si uvedomili, že mobilné telefóny nedokážu všetko a urobme niečo, na čo je aj mobil prikrátky. Namiesto hľadania zábavy na mobile môžete čas stráviť so svojimi kamarátmi, pozrieť si dobrý film, alebo ho vymeňte za aktívny pohyb.
Rovesnícka mediácia v 7.B
Aj tento školský rok pokračujeme v programe Školskej a rovesníckej mediácie. Hlavnou úlohou rovesníckej mediácie je naučiť sa riešiť konfliktné situácie nekonfliktnou formou a prispieť tak k zlepšeniu medziľudských vzťahov v našej škole, ale aj mimo nej.
Naši školskí rovesnícki mediátori si pre žiakov 7. ročníka pripravili rôzne zaujímavé aktivity, problémové úlohy a hry, pomocou ktorých si chceli overiť a ďalej rozvíjať svoje mediačné zručnosti. V neposlednom rade spolu so siedmakmi hľadali odpoveď aj na otázku, aký by mal byť rovesnícky mediátor. Zhodli sa na tom, že by mal byť: empatický, pozorný, všímavý, mal by vedieť aktívne počúvať a zmierňovať napätie, mal by vedieť správne odhadnúť situáciu, nemal by odsúdiť niekoho na prvý pohľad, mal by byť láskavý, priateľský, nestranný, nekonfliktný, mal by byť dobrým pozorovateľom, vedieť komunikovať pokojne,...
Cieľom dlhodobého projektu sú zdravšie vzťahy v triedach, vzájomný rešpekt a tolerancia, prevencia šikanovania, ale aj riešenie konfliktov nekonfliktnou formou. Aj preto v tom chceme naďalej pokračovať. 😉
Fašiangová diskotéka
Naša škola v tomto čase znovu ožila hudbou, tancom a smiechom. Žiaci II. stupňa sa vyšantili na diskotéke. Všadeprítomná vynikajúca atmosféra ovládla aj tých, ktorí sa iba zblízka prizerali. Nechýbala skvelá nálada, ktorá sa ozývala celou sálou. Kto zavítal na túto fašiangovú diskotéku, ľutovať určite nemusel. Veselé podujatie bolo nepochybne obohatením a spríjemnením od každodenných školských povinností všetkých zúčastnených žiakov.